Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E pabesueshme: ç’i ndodhi një burri në SHBA pasi injektoi në vena çaj nga “kërpudhat magjike”

Një burrë nga SHBA. përgatiti çaj nga “kërpudhat magjike” dhe injektoi përzierjen në venat e tij. Disa ditë më vonë, ai përfundoi në reanimacion me kërpudhat që i rriteshin në gjak.

Ky rast i pabesueshëm raportohet nga Sciencealert, duke cituar një përshkrim të rastit të botuar më 11 janar në Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry.

Burri kaloi 22 ditë në spital, duke përfshirë tetë ditë në kujdes intensiv, ku ai u trajtua për dëmtim të organeve multisisteme.

Ai u lëshua nga spitali dhe ende po trajtohet me një regjim afatgjatë të antibiotikëve dhe ilaçeve antifungale.

Rasti nuk zbuloi nëse injeksioni i këtij çaji mund të shkaktojë efekte të qëndrueshme psikoaktive, siç ndodh kur njerëzit thithin kërpudhat me gojë, shkruajnë mjekët në raport.

Rasti “thekson nevojën për edukim të vazhdueshëm publik në lidhje me rreziqet që shoqërojnë përdorimin e kësaj dhe ilaçeve të tjera në mënyra jo të përshkruara”, shkruan mjekët.

Duke injektuar kërpudhat në gjakun e tij, pacienti 30-vjeçar shpresonte të lehtësonte simptomat e çrregullimit bipolar dhe varësisë nga opioidet, tha raporti.

Anëtarët e familjes së tij vunë re se ai kohët e fundit kishte ndaluar t’i përmbahej ilaçeve të përshkruara dhe se ai “po lëvizte midis gjendjeve depresive dhe maniake”.

Ai gjeti raporte në internet që përshkruanin efektet e mundshme terapeutike të halucinogjenëve, të tilla si kërpudhat LSD dhe psilocibina, të cilat e çuan atë të gatuaj kërpudha dhe të bënte çaj.

Ai e filtroi ​​çajin duke e kaluar nëpër një “shtupë pambuku” përpara se ta injektonte në trupin e tij. Në ditët që pasuan, ai u bë letargjik dhe lëkura e tij filloi të zverdhej. Shpejt ai zhvilloi diarre dhe filloi të vjella me gjak.

Familja e gjeti atë në një gjendje të rënduar dhe e çoi me urgjencë në spital, duke vërejtur se ishte gati pa vetëdije.

Më shumë organe, përfshirë mëlçinë dhe veshkat, filluan të dështojnë. Një test i gjakut të tij tregoi një infeksion bakterial me mikrobin Brevibacillus dhe një infeksion fungal të Psilocybe cubensis – që do të thotë se “kërpudhat magjike” që ai injektoi tani u rritën në gjakun e tij.

Përveç antibiotikëve dhe ilaçeve antifungale, burri duhej të lidhej me një aparat respirator pasi përjetoi dështim akut të frymëmarrjes. Për fat të mirë, ai mbijetoi. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts