Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

E bujshme në Egjipt: zbulohen 27 sarkofagë mbi 2,500-vjeçarë, kush prehet në to?

Arkeologët kanë zbuluar një total prej 27 sarkofagësh të mbyllur në nekropolin e shkretëtirës Sakari në Giza, Egjipt, të vlerësuar të jenë më shumë se 2,500 vjeç, tha Ministria Egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve.

Zyrtarët e ministrisë kujtojnë se 13 sarkofagë të ruajtur mirë u zbuluan një javë më parë, dhe pas kësaj 14 të tjerë u gjetën të premten, dhe theksojnë se ky është një nga zbulimet më të mëdha të këtij lloji.

Këto janë sarkofagë të mbyllur që askush nuk i ka hapur deri më tani, dhe arkeologët i kanë gjetur ato në tre kamare të ndara të mbyllura në një thellësi prej 11 metrash.

Fotografitë e botuara tregojnë se ato janë ruajtur mirë dhe se disa prej tyre kanë akoma ngjyrën origjinale të drurit në modele kafe dhe blu dhe shenja hieroglifike. Së bashku me to, u gjetën sende të ndryshme që do të sqarojnë statusin e të ndjerëve në to, japin informacion mbi pasurinë e tyre dhe ndikimin shoqëror.

Saqqara besohet të ketë shërbyer si nekropol i kryeqytetit të Egjiptit të lashtë, Memfisit.

Egjiptianët varrosën të vdekurit e tyre atje për 3,000 vjet. Por jo vetëm fisnikët, por edhe qytetarë të klasës së mesme dhe punëtore u varrosën atje.

Saqqara ndodhet rreth 25 kilometra në jug të piramidave në pllajën e Gizës, dhe aty është piramida e famshme e shkallëzuar e faraonit Djozer, e para nga epoka faraonike.

Monumenti, i ndërtuar rreth 2,700 vjet para Krishtit nga arkitekti dhe noteri Imhotep, konsiderohet si një nga më të vjetrit në botë.

Ndërkohë, Ministria e Turizmit dhe Antikiteteve njoftoi një seri videosh promovuese në lidhje me zbulimin, në një përpjekje për të ringjallur sezonin e dobët turistik të vendit, të dobësuar më tej nga pandemia e virusit koronar.

Qeveria egjiptiane rihapi muzetë dhe vendet kulturore për vizitorët në 1 shtator.

Ky sektor kyç për ekonominë egjiptiane arriti një rekord 13.6 milion vizitorë në 2019. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts