Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

VETOJA/ Dyshja rebele e BE-së: ky është “zbori” që këta po i bëjnë Merkelit

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki i konfirmoi kancelares gjermane Angela Merkel të premten se Polonia është e gatshme të vërë veton e buxhetit të ri shumëvjeçar të BE-së dhe planit të rimëkëmbjes për kushtëzimin e pagesës së parave me respektimin e shtetit ligjor.

Hungaria dhe Polonia po bllokojnë një marrëveshje mbi një paketë financiare me vlerë më shumë se 1.8 trilionë euro, raporton Reuters.

“Unë kam konfirmuar gatishmërinë tonë për të vënë veton në buxhetin e ri nëse nuk gjejmë një zgjidhje që është e mirë për Bashkimin Evropian si një e tërë, dhe jo vetëm për disa anëtarë,” postoi Morawiecki në profilin e tij në Facebook.

Të dy vendet janë nën hetim nga BE për minimin e pavarësisë së gjyqësorit, medias dhe OJQ-ve.

“Unë i thashë kancelares gjermane se Polonia pret të vazhdojë punën për të gjetur një zgjidhje sa më shpejt të jetë e mundur që të garantojë të drejtat e të gjitha vendeve anëtare dhe të respektojë procedurat e Traktatit,” shkroi Morawiecki.

Morawiecki foli me homologun e tij hungarez Viktor Orban të enjten në Budapest. Të dy kryeministrat lëshuan një deklaratë të përbashkët duke theksuar se BE nuk mund ta kushtëzojë pagesën e parave me sundimin e ligjit nëse Unioni nuk ndryshon traktatin e tij themelues.

Zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Muller i tha PAP të premten se Morawiecki i kishte dërguar një letër të dytë Presidentes së Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në lidhje me mosmarrëveshjen.

Von der Leyen më parë u kishte thënë Hungarisë dhe Polonisë që të apelojnë në Gjykatën e BE.

Ministri i Jashtëm polak Zbigniew Rau tha të premten se Polonia dëshiron që BE të marrë seriozisht veton e Polonisë dhe Hungarisë dhe të vazhdojë përpjekjet për të gjetur një kompromis.

Lidhur me propozimin për t’iu drejtuar Gjykatës së BE, ai tha se nuk zgjidh dyshimet e tyre.

“Ne kemi dyshime konkrete në lidhje me një rregullore të caktuar, situata është e jashtëzakonshme dhe ne kërkojmë që vetoja jonë të merret seriozisht. Ne presim një përgjigje dhe përpjekje të vazhdueshme për të gjetur një kompromis,” i tha ai AP.

Kryeministri hungarez Viktor Orban përsëriti gjithashtu të premten se ai nuk kishte ndërmend të dorëzohej.

“Pozicioni ynë është i fortë, i tyre është vetëm vullneti politik,” tha Orban. “E tyre mund të ndryshojë, e jona jo. Unë nuk dua një kompromis,” i tha ai radios shtetërore hungareze.

Mekanizmi i kushtëzimit quhet zyrtarisht Rregullorja e BE-së për Mbrojtjen e Buxhetit dhe miratohet me shumicë të cilësuar. Pjesë të tjera të paketës, të cilat përfshijnë një rregullore mbi kornizën financiare shumëvjeçare (MFF) dhe një vendim mbi të ardhurat vetanake të buxhetit, duhet të merren me konsensus, gjë që nuk është e mundur për shkak të kundërshtimit të Varshavës dhe Budapestit. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts