Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DW: Pse Gjermania dëshiron fitoren e Joe Biden?

Shumica e gjermanëve shpresojnë në fitoren e Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të SHBA më 3 nëntor, sepse pas katër vjetësh të Donald Trump, miqësia gjermano-amerikane është dëmtuar rëndë, shkruan Deutsche Welle.

Sipas Peter Beyer, një anëtar i Bashkimit Demokristian (CDU) në Bundestag dhe koordinator i qeverisë federale për marrëdhëniet transatlantike, kur bëhet fjalë për pikën më të ulët të marrëdhënieve transatlantike nën Presidentin Trump, nuk duhet shumë kohë të mendosh: Trump i etiketoi evropianët armiq.

“Thjesht ka kaluar një kufi. Askush nuk dëshiron ta dëgjojë atë nga askush, veçanërisht jo nga presidenti amerikan,” thotë Beyer.

“Ne i kryenim gjërat. Duhej të mësonim shumë për të. Ashtu si kur Trump njoftoi tërheqjen e trupave amerikane nga Gjermania. Këtë e mësuam nga një artikull në Wall Street Journal, dhe pastaj kishte heshtje për këtë për shtatë ditë. Asnjë fjalë”, tha Beyer.

Marrëdhënia personale midis Trump dhe kancelares Angela Merkel, një ish-agjente e pasurive të patundshme dhe një ish-fizikane, gjithashtu duket të jetë e shqetësuar, duke ndryshuar jo vetëm në stilin – me zë të ulët, të qetë – por edhe politikisht shumë largpamëse, qoftë në mbrojtjen e klimës, tregtinë botërore, refugjatët, ose tani në krizën COVID, vlerëson Deutsche Welle.

Sipas një sondazhi të opinionit publik nga Instituti Civej, vetëm 13 përqind e gjermanëve duan mandatin e dytë presidencial të Trump.

Vetëm mbështetësit e populistes së djathtë Alternativa për Gjermaninë (AfD) kryesisht mbështesin Trump, por ata konsiderohen një pakicë në Gjermani.

“Çdo njeri i arsyeshëm shpreson në fitoren e Biden”, thotë Johannes Kindler, 74 vjeç, i cili përjetoi epokën e artë të miqësisë gjermano-amerikane.

Ai ishte një këshilltar në Kancelari gjatë kohës së Ronald Reagan, George W. H. Bush dhe Bill Clinton.

Nëse Biden bëhet president, komunikimi me Uashingtonin sigurisht që do të përmirësohej, por ai gjithashtu do të kërkonte që gjermanët të marrin më shumë përgjegjësi, për shembull kur bëhet fjalë për shpenzimet e mbrojtjes.

“Kërkesat e SHBA ndaj gjermanëve do të ishin të paktën aq të mëdha sa ishin nën Trump,” thotë Kindler.

Kështu mendon dhe Franziska Brantner, zëdhënëse e të Gjelbërve për politikën Evropiane në Bundestag.

“Konfliktet në fqinjësinë tonë të afërt janë konflikte evropiane. Dhe me presidentin demokrat, ne do të jemi përgjegjës për këtë në të ardhmen,” i tha Brantner Deutsche Welle-s

“Kjo është arsyeja pse ne duhet të përcaktojmë përfundimisht politikën tonë të jashtme në një mënyrë evropiane. Ne duhet të vendosim në plan të parë atë që është e përbashkët evropiane, në mënyrë që të mund të veprojmë si gjermanë dhe evropianë. Sidomos nëse Trump qëndron,” tha ajo.

Dhe kur bëhet fjalë për mbrojtjen e klimës, Brantner është plotësisht për Biden.

Ndërsa Trump vazhdimisht po vë në dyshim ndikimin e njeriut në ndryshimin e klimës, sfiduesi i tij dëshiron ta bëjë SHBA me “klimën neutrale” deri në 2050. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts