Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Donacionet për tërmetin, Gjermania dhe Franca shpallin kuotat e ndihmës

Merkel është treguar më zemërgjerja deri më tani me Shqipërinë, duke dhuruar 11 milion euro në Konferencën e Donatorëve.

Në një noftim nga ministri i Jashtëm Federal Heiko Maas,thuhet se”tërmeti i rëndë i nëntorit, që goditi Shqipërinë, mori 51 jetë njerëzish dhe shkaktoi dëme serioze. Gjermania ofroi menjëherë ndihmën e saj nëpërmjet ekspertëve të Agjencisë të Asistencës Teknike.

Por tani bëhet fjalë për rindërtimin. Qytetarët në zonat e prekura kanë nevojë për banesa, shkolla dhe kopshte. Gjermania vë në dispozicion për këtë 11 milionë euro.

Është një dëshmi e fortë e solidaritetit të BE-së me Shqipërinë fakti që Komisioni Evropian po koordinon asistencën ndërkombëtare të emergjencës dhe ka thirrur për këtë qëllim konferencën e sotme të donatorëve”.

Nga ana tjetër, Franca ndau 100 milion euro por vetëm 1 milion do jenë donacion.

“Kemi nënshkruar me kryeministrin Edi Rama një kontratë që synon të realizojmë projekte. Ne do të financojmë projekte në vlerë 100 mln euro.

Përveç kësaj japim hua për 60 mln euro për rindërtimin e sistemit ujor të Shqipërisë, 1 mln në formën e ndihmën humanitare që ne e vumë menjëherë në dispozicion pas katastrofës.

Shpresoj që kontributi ynë do ta ndihmojë Shqipërisë”, u tha nga Parisi zyrtar. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts