Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DONACIONET/ “Paratë nga dheu” për tërmetin: mbi 1 miliard euro Shqipërisë, ndihmë dhe në variantin “Erdogan”

Ashtu siç kishte premtuar, se do “i nxirrte paratë nga dheu”, kryeministri Rama ia arriti, krejt befasueshëm, të sigurojë 1 miliard eurot, aq sa është kostoja e dëmeve, për rindërtimin e zonave të prekura nga tërmeti.

Pas disa orësh Konferencë Donatorësh, ky sa nga Lindja e sanga Perëndimi u hap thesi i milionave për Shqipërinë, Ishte komisioneri për Zgjerimin në Bashkimi Evropian, Oliver Varhelyi, i cili bëri me dije duke thënë:

“Kemi arritur të mbledhim 1.15 mld euro. Kjo është një përpjekje e përbashkët. Ky është një mesazh për të treguar se sa shumë e kemi përzemër Shqipërinë.

Falenderoj pjesëmarrësit dhe donatorët. Shpresoj që me këtë do keni mundësi të nisni zbatimin shumë shpejt dhe të mund të ndryshoni kushtet. Ne jemi aty për ju. Do jemi edhe kur të nisni ndërtimin”, tha zyrtari i lartë i Brukselit.

Nga ana tjetër, Rama mbeti pa fjalë nga shifra e mbledhur, që sipas tij ishte larg pritshmërive.

“Kjo është përtej imagjinatës së shfrenuar, nuk di ç’të them. Më lejoni të jem mistik se në ç’mënyrë tjetër mund të shpjegoj gjithë këtë”, tha Rama, ku tha më tej: “Nuk mund të largohem pa e përmbyllur me Kuranin dhe nuk gjej dot shembull më të bukur se ajo që ndodhi sot: ‘Njerëzimi është një komb i vetëm!'”

Ndërkohë, veç milinave të dhuruara, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Banka Europiane e Investimeve, premtuan se cila nga 2000 banesa, duke ndjekur kështu modelin “Erdogan” në kontribut.

Ja disa nga gjitha donacionet e dhuruara:

Holanda– 3 milionë euro grante

Danimarka– 2.7 milionë euro

Polonia– 2.7 milionë euro

Greqia– 2.5 milionë euro dhe ndërtim i 200 banesave

Gjermania– 11 milionë euro

Suedia– 5.6 milionë euro

Bosnja dhe Hercegovina– 100 mijë marka

Britania e Madhe– 1 milion paund

Kroacia– 1 milion euro

Kosova– 200 mijë euro në formën e granteve

Italia– 65 milionë euro

Sllovakia– 250 mijë euro

Austria– 1 milion euro

Franca– 60 milionë euro hua

Sllovenia– 300 mijë euro

Çekia– 9.5 milionë korona çeke

Maqedonia e Veriut– 97 mijë euro

Finlanda– 300 mijë euro

Luksemburgu– 150 mijë euro

Spanja– 25 mijë euro

Bullgaria– 100 mijë euro

Hungaria– 250 mijë euro

Irlanda– 300 mijë euro

Mali i Zi– 500 mijë euro

Serbia– 2 milionë euro grante

Zvicra– 9 milionë euro grante

Katari– 5 milionë dollarë

SH.B.A- 5 milionë dollarë

Japonia- 2.5 milionë euro

Azerbajxhani– 500 mijë euro

ndërkohë që BE– 100 milionë euro dhe KE– 15 milionë euro. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts