Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DOKUMENTARI/ Ajo për të cilin Rusia gumëzhin: a është ky Pallati i Artë i Putinit? (pamje)

Hetimi video i figurës kryesore të opozitës ruse Alexei Navalny, i cili pretendon se Presidenti Vladimir Putin shpenzoi fonde të paligjshme në pallatin ekstravagant të Detit të Zi, është parë tashmë nga më shumë se 20 milion njerëz vetëm një ditë pas njoftimit, shkruan BBC.

Ekipi i Alexei Navalny-t lëshoi ​​videon pasi lideri i opozitës u burgos sapo u kthye në Moskë nga Berlini, ku ai u mjekua pasi u helmua nga një agjent nervor.

Prona thuhet të ketë kushtuar 1.37 miliardë dollarë dhe ishte paguar nga “ryshfeti më i madh në histori”. Por Kremlini mohon që prona luksoze i përket Presidentit Putin.

Pretendimet se zyrtarët federalë ruanin një kompleks të madh pallatesh në bregun e Detit të Zi janë “marrëzi të pastra”, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Hetimi i Navalny-t përshkruan pronën si 39 herë më të madhe se Monako.

Video u publikua të martën, dy ditë pasi Navalny fluturoi nga Gjermania dhe u arrestua më pas në aeroport.

Ai u dënua me 30 ditë në paraburgim të hënën me akuzat e shkeljes së provës për përvetësim, por Navalny beson se i gjithë procesi është i motivuar politikisht. Një gjyq i veçantë kundër tij do të fillonte të mërkurën, por u shty.

Navalny gati kaloi në botën tjetër nga një helmim gushtin e kaluar, për të cilin ai akuzoi Putinin. Por Kremlini mohon përfshirjen.

Pretendimet e politikanit të opozitës për përfshirjen e sigurisë u vërtetuan, megjithatë, nga raportet e gazetarëve hulumtues.

Video pretendon se prona në vendpushimin Gelendzhik u ndërtua me “fonde të paautorizuara” nga anëtarët e rrethit të ngushtë të Vladimir Putinit, përfshirë krerët e kompanive të naftës dhe miliarderëve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts