Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Do të habiteni: cilët janë njerëzit më të admiruar në botë këtë vit?

Instituti i sondazheve YouGov me qendër në Londër zhvilloi një sondazh me 45,000 njerëz nga 42 vende dhe zbuloi se cilat gra dhe burra në botë admirohen më shumë.

Lista me 20 burra dhe 20 gra përbëhet nga emra njerëzish nga të gjitha sferat e jetës, nga bota e politikës, argëtimit, muzikës, sportit, biznesit etj.

Rezultatet e publikuara të premten treguan se Barack Obama dhe Michelle Obama morën më shumë vota.

Sipas YouGov, kjo është hera e parë që ish-presidenti amerikan arrin në krye të renditjes së burrave që nga fillimi i studimit “Më të respektuarit në Botë” në 2014.

Themeluesi i Microsoft dhe miliarderi Bill Gates tani është në vendin e dytë në listën e atyre që admirohen më shumë nga njerëzit, pasi zuri vendin e parë vitin e kaluar, raporton Begadistrictnews.

Sipas sondazhit, lideri kinez Xi Jinping i ndjek si njeriu i tretë që admirojnë më shumë.

Kur bëhet fjalë për gratë, vendin e parë e zuri përsëri Michelle Obama, e ndjekur nga Angelina Jolie, ndërsa Mbretëresha Britanike Elizabeth II është në vendin e tretë.

Vitin e kaluar, prezantuesja amerikane Oprah Winfrey ishte e dyta, Angelina Jolie e treta. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts