Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

DIKTATORI/ Vdes Hosni Mubarak, heroi kombëtar që u rrëzua nga “Pranvera Arabe”: ja vrasja që e solli në pushtet

Ish-presidenti egjiptian Hosni Mubarak ndërroi jetë në moshën 92 vjeç, njoftoi televizioni shtetëror.

Mubarak mbajti detyrën e Presidentit të Egjiptit nga 14 tetor 1981 deri më 11 shkurt 2011.

Kohët e fundit ai iu nënshtrua dhe një operacioni.

Ai u rrëzua në 2011 pas protestave masive, të quajtur “Pranvera Arabe”.

Ai më pas u burgos për disa vjet dhe u la i lirë në vitin 2017, pasi u lirua nga shumica e akuzave.

Një prokuror egjiptian më pas e dha lirimin e tij pasi Gjykata e Apelit liroi ish-presidentin për numrin e vdekjeve të protestuesve gjatë trazirave të vitit 2011, gjë që çoi në rrëzimin e tij.

Mubarak, i cili ishte presidenti i katërt egjiptian, më parë u lirua nga korrupsioni dhe vrasja e protestuesve gjatë protestave në fillim të 2011.

Gati 900 protestues u vranë gjatë kryengritjes 18-ditore kundër Mubarak, e cila përfundoi kur ai doli në pension si president.

Mandati i Mubarak u karakterizua kryesisht nga korrupsioni, brutaliteti policor, shtypja politike dhe problemet ekonomike.

Ai lindi në vitin 1928 në fshatin e vogël të Kafr Musailha afër Delta e Nilit nën emrin Muhamed Hosni el-Sayed Mubarak.

Kur ishte 21 vjeç, ai u bashkua me Forcën Ajrore Egjiptiane dhe vitin pasardhës fitoi titullin pilot. Ai kaloi ca kohë në Bashkimin Sovjetik të atëhershëm, ku mësoi se si të operonte me bomba.

Pasi shumë nga forcat ajrore egjiptiane u fshinë nga izraelitët në Luftën e Gjashtë ditëve të vitit 1967, ai u emërua kryetar i Akademisë së Forcave Ajrore, duke synuar të vinte forcat ajrore të Egjiptit në këmbët e tij dhe t’i përgatiste ato për kundër-sulm.

Ai përparoi deri në ardhjen në postin e Komandantit të Përgjithshëm të Forcave Ajrore Egjiptiane në 1972.

Një vit më pas, ai fitoi statusin e heroit kombëtar pasi forcat ajrore egjiptiane realizuan shumë goditje të fuqishme në Sinai gjatë luftës me Izraelin.

Ai ishte një nga më të zellshmit për ruajtjen e marrëveshjes së paqes midis Egjiptit dhe Izraelit.

Në 1975, Presidenti i atëhershëm Anwar al-Sadat e emëroi atë nënkryetar, e më pas mori pushtetin në 1981 pasi vrau Sadatin gjatë një sfilate ushtarake.

Nën sundimin e tij, Egjipti mbeti një aleat i rëndësishëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në rajon.

Por politikat e tij irrituan shumë në Lindjen e Mesme.

Pasi Hamasi mori kontrollin e Rripit të Gazës në 2007, Mubarak mbështeti bllokadën izraelite të këtij territori palestinez.

Ai i mbijetoi disa përpjekjeve të vrasjeve gjatë mbretërimit të tij. /tesheshi.com/

 

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts