Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

QËNDRIMI/ Dialogu me Serbinë, Albin Kurti: Cilat janë dy kriteret tona për vazhdimësinë

Kreu i Vetëvendosjes Albin Kurti, tha se Kosova do të hapte një kapitull të ri me Serbinë përmes një dialogu të sinqertë të bazuar në reciprocitet dhe barazi.

Kurti i tha agjensisë bullgare BTA se nuk do të jetë e lehtë, por se ai shpreson se ai do të vendosë një dialog të ri nën kujdesin e Brukselit dhe me ndihmën e SHBA.

Duke folur rreth integrimit evropian, Kurti tha se ai do të punojë me pesë anëtarë të BE që nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës për të ndryshuar mendjen e tyre.

Ai tha se ato ngadalësojnë “integrimin evropian të Kosovës”, si dhe liberalizimin e vizave, i cili nuk u miratua, megjithëse, tha ai, Kosova i plotësoi të gjitha kushtet.

Duke folur për koalicionet paszgjedhore, Kurti tha se edhe nëse ai krijonte një koalicion, do të ishte me një parti të një pakice kombëtare, por jo me një serb, ose me një anëtar të opozitës që do të dëshironte të përfaqësonte qytetarët që e votuan atë, pa marrë parasysh partinë në të cilën bën pjesë.

Plani i Kurtit

Më parë, Kuti njoftoi se dialogu i tij me Serbinë, nga e cila Kosova u shkëput në 2008, do të ishte vetëm në vendin e pestë ose të gjashtë, ndërsa qeveria e tij do të përqendrohej në përmirësimin e situatës ekonomike në Kosovë, si dhe luftimin e korrupsionit.

Shpejt pasoi një përgjigje nga Brukseli, sipas të cilit BE paralajmëroi Kurtin se dialogu midis Serbisë dhe Kosovës nuk duhet të neglizhohet. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts