Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dështimi: pse sauditët s’e blenë dot Newcastle?

Një konsorcium i mbështetur nga Arabia Saudite ka humbur interesin për të marrë në dorë klubin e futbollit anglez Newcastle United.

Grupi, i cili përfshin Fondin Saudit të Investimeve Publike (PIC), PCP Capital Partners dhe Reuben Brothers, ndër të tjera, thuhet se ka ofruar 300 milion £ (rreth 391 milion dollarë) për të blerë Newcastle United nga biznesmeni britanik Mike Ashley.

“Me respekt të thellë për komunitetin e Newcastle dhe rëndësinë e klubit të tij të futbollit, ne kemi marrë vendimin për të tërhequr interesin për blerjen e Newcastle United”, tha grupi në një deklaratë.

Paralajmërimi i amnistisë

“Ne vendosëm ta bëjmë këtë me keqardhje sepse ishim të ngazëllyer dhe të përkushtuar plotësisht për të investuar në qytetin e madh të Newcastle, me besimin se do ta ktheni klubin në vendin që tifozët meritojnë. Fatkeqësisht, në rrethanat aktuale dhe me pasiguri globale, investimi i mundshëm nuk do të ishte më i vlefshëm për tregti,” shtuan ata.

Muajin e kaluar, drejtori ekzekutiv i Premier League angleze, Richard Masters, sugjeroi që marrja e klubit nga konsorciumi ishte bërë e ndërlikuar.

“Fatkeqësisht, gjatë procesit, i cili zgjati më shumë, marrëveshja tregtare midis grupit të investimeve dhe pronarit të klubit skadoi dhe teza jonë për investime nuk mund të ishte e qëndrueshme,” shtoi grupi.

Tërheqja e konsorciumit vjen për shkak të një rasti të piraterisë saudite, por edhe ankesave për shkelje të të drejtave të njeriut.

Amnesty International i ka kërkuar ligës që të konsiderojë bllokimin e procesit, pasi fondi është nën mbikëqyrjen e Princit të Kurorës Saudite Mohamed bin Salman, i cili është i përfshirë në “cenimin e të drejtave të njeriut”.

Transmetim i paligjshëm i ndeshjeve

Përveç kësaj, kritikët pretendojnë se oferta është në të vërtetë një përgjigje saudite për rastet e transmetimit të paligjshëm të ndeshjeve të Premier League në vend.

Muajin e kaluar, një organ i Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT) njoftoi se Arabia Saudite po shkel ligjet ndërkombëtare të pronësisë intelektuale duke mos parandaluar transmetimin e paligjshëm të ngjarjeve sportive dhe filmave përmes kanalit BeoutQ, i cili transmeton ndeshjet e ligës angleze të futbollit, në një mosmarrëveshje me Katarin fqinj.

Premier League ka marrë në konsideratë për katër muaj nëse do të lejojë marrjen e klubit, sipas të cilit PIF saudit do të merrte një pjesë prej 80 përqind në ekipin nga verilindja e Anglisë.

20 përqind e mbetur ishin menduar për t’u blerë nga vëllezërit Ruben nga Mbretëria e Bashkuar dhe financierja Amanda Staveley. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts