Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dëmtimi i memorialit turk, ja si e “përshëndet” ish-deputeti demokrat

Ish-deputeti demokrat Tritan Shehu, njëherësh ish-ministër i Jashtëm, ka qenë ndër të rrallët nga politika që ka reguar ndaj dëmtimit të memorialit turk te Kodrat e Liqenit. I njohur për filokatolicizmin e antiturqizmin e tij, Shehu nuk e ka dënuar aktin, e nëntekst gati e ka përkrahur atë, duke e ambalazhuar me gjykime diplomatike.

Në një status me plot probleme në drejtshkrimin shqip, politikani i njohur i PD-së gjen rastin për të goditur qeverinë Rama, por jo pak dhe vetë memorialin, teksa shprehet:

“‘Memoriali’ i servilizmit e vasalitetit, ‘patate’ e nxehte per Ramen.

Futja ne spiralen e vasalitetit e kondicionimit te con gjithmone e me thelle ne iracionalitet e probleme nga kushtezimet.

Kjo po i ndodh Rilindjes me gabimet trashanike, vasalitetet e servilizmat (shpesh te ekzagjeruara edhe si te tilla keto) ne politiken e jashteme qe prej 2013, sic eshte dhe rasti i ketij ‘Memoriali’ ilegal ne Tirane, per dicka qe nuk ka asnje lidhje me vendin tone.

Vete qenia ne vite e nje Ministri te jashtem me pafundesi gabimesh, apo te rikatueshem ne detyre si kreu i listes se te “pa deshiruarve”, qe perfundoi me “koken” e tij si Ali Pasha dikur, do te perkeqesonte zhvillimet, per te arritur sot ne “dekapitimin” e vete Diplomacise sone.

Keshtu kesaj tabloje te zymte ju shtua dhe ky ‘Memorial’, per te cilin kerkohen e duhen dhene shpjegime te qarta opinionit tone publik, por dhe partnereve, per qellimin e mesazhet jo transparente, ligjeshmerine e veprimeve etj.
Ndryshe vetem probleme do te krijoje…dhe keto nuk do te mund te tejkalohen duke e kaluar pergjegjesine nga nje dore te tjetra si nje ‘patate e nxehte'”, shkruan Shehu, i cili ka aluduar gjithashtu se shkarkimi i Ditmir Bushatit ka ardhur me urdhër nga Ankaraja. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts