Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dëmi në Boeing 1 miliard dollarë, 62 milion në xhepin e drejtorit të shkarkuar

Drejtori i Përgjithshëm i Boeing-ut, Dennis Muilenburg, i cili u pushua nga puna pas krizës me 737 Max, do të ketë 62 milion dollarë të ardhura nga kjo kompani.

Muilenburg u shkarkua në dhjetor pas një krize që erdhi pas përplasjeve fatale të dy 737 Max që vranë 346 njerëz në pesë muaj.

Ai do të humbasë 14.6 milion dollarë në aksione, por ka të drejtë në gati 62 milion dollarë pensione dhe shpërblime, tha Boeing.

Kriza  avionëve 737 Max i ka kushtuar Boeing-ut më shumë se 1 miliard dollarë humbje, pasi u ndalua shitja e aeroplanëve të rinj dhe prodhimi i mëtjeshëm i të njëjtës seri. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts