Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Demi e bën për spital, matadori po lufton me vdekjen (video)

Mariano De la Viña, një matador 57-vjeçar nga Spanja, po lufton për jetën pasi u plagos nga sulmi i rëndë një demi.

De la Viña mori pjesë në panairin El Pilar dhe ishte në një arenë me një dem, i cili e rrëzoi përtokë, i godti me bririn e tij dhe pastaj i hodhi në ajër e tërhequr zhangazi.

Thuhet se matadori pati tre arreste kardiake në atë pikë.

Familja e tij thotë se është një mrekulli që ai mbijetoi.

Mjeku i tij tha se plagët janë “kataklizmike”.

Dr. Carlos Val-Carreres, shef i operacionit në Spitalin Zaragoza, i tha gazetës Mundotoro:

“Ai është ende rëndë dhe po lufton për jetën e tij.”

Megjithëse përleshjet e demave mbrohen nga Kushtetuta Spanjolle si një “trashëgimi kulturore”, mbështetja për këtë traditë ka rënë nga viti në vit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts