Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Deklaratë e pazakontë e Trump-it: pas disa vitesh, kryeministri izraelit do të quhet Muhamed!

Presidenti i SHBA, Donald Trump, tha se kryeministri izraelit do ta “telefonoje Muhamedin në nja dy vjet, nëse mbizotëron një zgjidhje e një vendi.

Trump thuhet se ia tha këtë mbretit jordanez Abdullah gjatë një vizite të këtij tëb fundit në Shtëpinë e Bardhë në fund të qershorit. Mbreti Abdullah thuhet se i tha Trump-it se “shumë palestinezë të rinj nuk duan zgjidhje për të dy vendet, por më mirë do të jetojnë me izraelitët në një shtet me të drejta të barabarta për të gjithë”. Rezultati do të ishte që Izraeli të humbiste karakterin e tij hebre”. Në përgjigje, Trump u përgjigj: “Ajo që thoni ka kuptim. Kështu, pas disa vitesh, kryeministri i Izraelit do të quhet Muhamed”.

Këto detaje nga biseda me Trump-in, Mbreti Abdullah ia ka zbuluar presidentit francez Emmanuel Macron, gjatë një takimi të kohëve të fundit në kryeqytetin e Jordanisë, sipas medias izraelite.

Ata kanë folur gjithashtu për planin e paqes së Trump-it në Lindjen e Mesme të quajtur “Marrëveshja e Dhekullit”. Detajet e marrëveshjes ende nuk janë publikuar, por duket se ato janë diskutuar me udhëheqësit rajonalë. Gjatë takimit, Mbreti Abdullah citohet nga Jerusalem Post ta ketë këshilluar Trump-in se tani “nuk është koha optimale për të paraqitur një plan paqeje për rajonin, sepse ka shumë vështirësi.” Ai gjithashtu tha se nëse Uashingtoni do donte që ai të mbështeste planin e propozuar, duhet ta shihte atë.

Të gjitha këto biseda qershori dolën vetëm këtë fundjavë dhe u transmetuan së pari nga Channel 10 në Izrael, që iu është referuar burimeve vendase, amerikane e franceze bashkë.

E sa i përket “profecisë” së Trump-it, i cili ka thënë pas 5 vitesh ai do i telefononte kryeministrit izraelit të quajtur Muhamed, ndonëse ngjan me një shaka, tipike për të, sipas medias së Tel Avivit, Trump ka përçuar me këtë batutë frikën e balancës demografike brenda të ashtuquajturit Izrael. Gjithnjë, nëse shteti hebre i “të gjithëve” do të përfshinte dhe territoret e okupuara palestineze. Shkalla e lartë e lindjeve për palestinezët, e zvogëluar nga hebrenjtë, vërtet mund të çonte drejt një Muhamedi në krye të shtetit. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts