Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Dashuri e përlotshme palestineze: Jinani, sërish me Abdulkarimin pas 18 viteve burg (video)

Video e takimit të gruas palestineze Jinan me të fejuarin e saj Abdulkarim, lirimin e së cilës nga burgu izraelit ajo e priste për 18 vjet, është bë hit në rrjetet sociale.

Të rinjtë u fejuan në qershor 2002, kur Bregu Perëndimor ishte në Intifadë, një kryengritje kundër pushtimit izraelit. Të gjitha qytetet palestineze u bllokuan, lidhjet e trafikut u ndërprenë plotësisht, rrugët u bllokuan.

Në shtator të të njëjtit vit, një motër Abdulkarimin erdhi për të vizituar atë dhe prindërit. Kur erdhi koha për t’u kthyer, i riu shoqëroi motrën e tij, por gjatë rrugës ata u ndaluan nga ushtria izraelite për të kontrolluar dokumentet.

Vajza u la e lirë por vëllai i saj u arrestua, më vonë u akuzua se i përkiste forcave palestineze të rezistencës.

Gjykata izraelite e dënoi Abdulkarimin me 18 vjet burg. Gjatë gjithë kësaj kohe, e fejuara dhe familja e prisnin atë në gjendje të lirë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts