Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KONFLIKTI/ Daniel Zarbaliv: ç’kërkon ky hebre në radhët e ushtrisë azerbajxhanase në Nago-Karabak? (video)

“Jam krenar që po marr pjesë në çlirimin e një vendi që ishte pushtuar më shumë se 30 vjet më parë. Unë dhe miqtë e mi vërtet besojmë në këtë”, thotë Daniel Zarbaliv, një hebre që lufton në radhët e ushtrisë azerbajxhanase.

Historia e Zarbaliv u postua për herë të parë në Twitter nga Elin Suleymanov, ambasadori i Azerbajxhanit dhe Shteteve të Bashkuara.

Daniel Zarbaliv thotë për veten e tij se ai është nga Krasnaya Sloboda (Qırmızı Qəsəbə) nga qyteti i Quba, i cili është i njohur për shtëpinë e mijëra hebrenjve malorë. Ai u bëri thirrje hebrenjve në Izrael të luten për Azerbajxhanin dhe të përhapin të vërtetën.

Izraeli ka mbajtur lidhje të forta me Armeninë dhe Azerbajxhanin. Të shtunën, ambasadori izraelit në Azerbajxhan, George Deek tha se Izraeli ishte solidar me Azerbajxhanin. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts