Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

COVID-i merr dhe Muharrem Fejzon: cila ishte çudia e tij artistike dhe kryevepra kinematografike

COVID-i ka marrë së fundi dhe jetën e regjisorit Muharrem Fejzo, i cili pati një ndër karrierat më të çuditshme në artin kinematografik.

Ai i la kujtesës artistike shqiptare filma si “Mësonjëtorja”, apo “Murri i gjallë”, por do shkëlqente me monumentalin “Kapedani”, si bashkëregjisor me Fehmi Hoshafin.

Eshtë ende i pathënë fakti se që të dy, gjatë xhirimeve të ikonës “Xha Sulo”, janë grindur e zënë profesionalisht me njëri-tjetrin, por në fund nxorrën një kryevepër kinematografike.

Muharrem Fejzo e nisi karrierën si sufler teatri, më pas punoi grimier, u diplomua për aktor, por ushtroi regjisorin, pa patur role në karrierë.

I biri i tij, këngëtari që prej vitesh jeton në Itali, Joe Ardit Fejzo, shkroi:

Lamtumirë babo. Pusho në paqe në krahët e të madhit Zot, e të gjithë të dashurve atje sipër.

Më fal që nuk të përkëdhela dot, e s’të dhashë dot një gotë ujë…Artisti ynë. Miku ynë. Babai i përgjëruar. Bashkëshorti i jetës”. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts