Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona si fund i BE-së? Von der Leyen: Po, nëse s’ndalet…egoizmi!

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen bëri një thirrje të fortë për komunitetin dhe paralajmëroi egoizëm, i cili u shfaq në fillim të krizës së ardhur nga pandemia koronare.

“Kur Evropës i duhej vërtet një frymë “gjithçka për një”, përgjigja e shumë njerëzve fillimisht ishte” vetëm për mua”, tha Von der Leyen në një fjalim në Parlamentin Evropian

Një seancë plenare e jashtëzakonshme po mbahet në selinë e Parlamentit Evropian në Bruksel, ku eurodeputetët duhet të miratojnë masa urgjente për të trajtuar pandeminë koronare, të cilat përfshijnë mbështetje për sistemet shëndetësore dhe ndihmë financiare për shtetet anëtare të goditura më keq nga kriza.

Vetëm disa deputetë, përfshirë ata që gjenden në Bruksel, marrin pjesë në seancë. Për herë të parë në histori, deputetët do të votojnë nga distanca, me e-mail.

Kryetarja e komisionit tha se nuk u desh shumë kohë që disa të ndiejnë në lëkurën e tyre efektet e veprimit të pakoordinuar me anëtarët e tjerë.

“Ndërsa svropianët duhet të mbajnë një distancë midis tyre për arsye parandaluese, ata duhet të punojnë më ngushtë së bashku se kurrë “, thotë Von der Leyen.

Ajo paralajmëroi se duhet të kihet parasysh se të gjitha vendimet që ata marrin në këtë krizë do të mbahen mend për një kohë shumë të gjatë dhe do të ndikojnë se si do të duket Bashkimi Evropian nesër.

Ajo kujtoi një deklaratë të një prej themeluesve të BE-së, Jean Monnet, se Evropa po ndërtohej në kriza, por edhe një deklaratë të ish-kancelarit gjerman Konrad Adenauer se “historia është shuma e të gjitha gjërave që mund të ishin shmangur”. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts