Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona “rrëmben përgjithnjë” të dytën bluzë të bardhë në Shqipëri

Shqipëria ka humbur të dytën bluzë të bardhë nga koronavorusi.

Sipas njoftimit të Ministrisë së Shëndetësisë, fjala është për Dr. Hysni Shkjau.

“Ministria e Shëndetësisë njofton me hidhërim të thellë ndarjen nga jeta këtë mëngjes të dr. Hysni Shkjaut, i cili nuk e fitoi dot betejën me virusin e rrezikshëm, megjithë përpjekjet e jashtëzakonshme të stafit të infektivit për kolegun e tyre.

Dr. Hysni Shkjau, 69-vjeçar, me 40 vite eksperiencë, nuk e kishte ndërprerë punën dhe vijonte të shërbente si mjek familje në qendrën shëndetësore Qafë-Mali në Bashkinë Fushë-Arrëz të Pukës.

Luftonte prej disa ditësh me COVID-19 në Spitalin Infektiv dhe gjendja e tij u rëndua si pasojë e vështirësisë në frymëmarrje dhe disa sëmundjeve bashkëshoqëruese.

Ministria e Shëndetësisë i shpreh ngushëllime famljarëve, miqve dhe kolegëve. Është një humbje e madhe për sistemin shëndetësor, humbja e një mjeku që i ka shërbyer me përkushtim e profesionalizëm për 40 vite komunitetit të tij.

Ministria e Shëndetësisë i rikujton qytetarëve të mos e ulin vëmendjen për zbatimin e rregullave, për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm që prek këdo, pa dallim!”, thuhet në deklaratë.

Kujtojmë se ditë më parë, humbi jetën doktori dhe profesori hematolog, Arjan Pushi.

Por ndërkohë duhet theksuar se asnjëri prej tyre nuk i përket “vijës së parë të frontit” kundër sëmundjes. /tesheshi.com/

 

 

 

 

auto pjese dak

Related posts