Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Corona prish idilin Izrael – Emirate: pezullohet heqja e vizave

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë pezulluar një marrëveshje për heqjen e vizave me Izraelin në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, tha të hënën Ministria e Jashtme e Izraelit.

Një deklaratë nga ministria tha se pezullimi do të zgjasë deri në 1 korrik.

“Ministria e Punëve të Jashtme të Emirateve të Bashkuara Arabe njoftoi se sipas marrëveshjes së nënshkruar të heqjes së vizës dhe në dritën e përpjekjeve të bëra për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, marrëveshja e heqjes së vizës do të pezullohet deri më 1 korrik,” tha deklarata.

Ai shton se deri në atë datë, qytetarët izraelitë do të duhet të marrin një vizë hyrje para se të udhëtojnë në Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe qytetarët e Emirateve të Bashkuara Arabe do të duhet të marrin një vizë hyrje para se të udhëtojnë në Izrael.

Mijëra izraelitë kanë udhëtuar në Emiratet e Bashkuara Arabe muajt e fundit.

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë arritur një marrëveshje për heqjen reciproke të vizave për qytetarët e të dy vendeve brenda kornizës së marrëveshjes së tyre për normalizimin e marrëdhënieve.

Emiratet e Bashkuara Arabe janë vendi i parë arab që nënshkruan një marrëveshje për heqjen e vizave me Izraelin.

Izraeli dhe Emiratet e Bashkuara Arabe nënshkruan një marrëveshje të ndërmjetësuar nga SHBA në 15 shtator të vitit të kaluar për të normalizuar marrëdhëniet, një lëvizje e ndjekur nga Bahreini dhe Sudani, dhe së fundmi Maroku.

Palestinezët dënuan marrëveshjet e normalizimit, duke thënë se ato injoronin të drejtat e tyre dhe nuk i shërbenin “çështjes palestineze”. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts