Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Çmimet e naftës, 3.5 përqind rënie pas dy javësh rritje

Çmimet e naftës në tregjet botërore ranë më shumë se 3.5 përqind javën e kaluar, rënia e tyre më e madhe javore që nga gushti, e nxitur nga ngadalësimi i rritjes në ekonomitë më të mëdha në botë dhe rimëkëmbja e shpejtë në Arabinë Saudite.

Në tregun e Londrës, çmimi i fuçisë ra 3,7 për qind javën e kaluar në 61,90 dollarë, ndërsa në tregun amerikan ra 3,6 për qind në 55,90 dollarë.

Rënia më e madhe javore e çmimeve që nga gushti është për shkak të rifillimit të papritur të shpejtë të prodhimit në Arabinë Saudite pas sulmit në dy uzina në 14 shtator.

Pas sulmit, prodhimi u shkurtua për më shumë se 5 milion fuçi në ditë, ose pesë përqind e prodhimit global, por në fund të javës së kaluar, burime të njohura me biznesin e Saudi Aramco thanë se kapaciteti u rikthye në 11.3 milion fuçi në ditë.

Kjo për shkak se zvogëloi frikën e investitorëve për rënie të furnizimit në treg. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com