Auto Dak
Auto Dak

Çeki, ministri kundër presidentit: jo tërheqjes së njohjes së Kosovës

Kreu i diplomacisë çeke, Tomas Petriçek, ka dalë kundër presidentit të vendit të tij për një rishikim të tërheqjes së mundshme të njohjes së Kosovës. Në një reagim të fundit, fillim pas deklaratave të Millosh Zemanit në Beograd, ai shkroi se Çekia do të vazhdojë që të mbështesë dialogun mes Serbisë dhe Kosovës dhe jo të tërheqë njohjen e saj si shtet i pavarur.

“Qeveria çeke, e cila është përgjegjëse për politikën e jashtme, nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj për Kosovën ose ndonjë prej shteteve të Ballkanit Perëndimor. Ne do të vazhdojmë të mbështesim dialogun mes Serbisë dhe Kosovës dhe rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian”, ka shkruar kryediplomati i Pragës zyrtare. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts