Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

EFEKTI/ Bursat evropiane, ja kush ra “përtoke” nga goditja e naftës saudite

Kompanitë e naftës dhe gazit shënuan rënie të mëdha në tregjet evropiane të aksioneve, duke rrëzuar mjaft poshtë bursën në qytetet kryesore.

Indeksi i naftës dhe gazit u rrit 2.8% për të regjistruar rritjen më të madhe që nga janari 2019, pas sulmit ndaj eksportuesit më të madh të papërpunuar në botë. Ngjarja pasoi në ndërprerjen e më shumë se 5% të furnizimit global të naftës.

Kjo ndihmoi rezervat e mëdha të energjisë norvegjeze .OSEAX që të bien më 1.65%.

Bursat e kompanive më të mëdha të naftës si Shell, Tullow Oil, deklaruan se do të detyrohen të shpojnë puse të reja në tendencë të stabilizimit të çmimit, e rrjedhimisht bursës.

Shumica e indekseve të tjerë kryesorë evropianë ranë sidomos aksionet e eksportuesit Airbus. Aksionet e Airbus ranë 3.4%, ndërsa kompanitë Christian Dior dhe Hermes ranë midis 2.8% dhe 4.5%.

Presidenti Donald Trump tha se Uashingtoni ishte “i mbyllur dhe i ngarkuar” dhe se kishte shpëtuar nga u goditur.

Indeksi pan-Evropian STOXX 600 përfundoi me 0.6%, duke i dhënë fund një fitimi katër-ditor, ndërsa aksionet gjermane të ndjeshme ndaj tregtisë ranë me 0.7%.

Ngjarjet e fundjavës ndaluan një ngritje impresionuese që po ndodhte në stoqet evropiane, të cilat shënuan javën e katërt të fitimeve. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com