Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Britania: monedhë për nder të Gandhi-t, vrarë nga hindutë

Ministria Britanike e Financave njoftoi mundësinë që një monedhë përkujtimore të jetë e destinuar me Mahatma Gandhi-n, një luftëtare për pavarësinë e Indisë.

Sipas Reuters, njoftimi vjen pasi ministri i Financave Rishi Sunak kërkoi nga bordi këshillëdhënës i Royal Mint britanike që të angazhohet në njohjen e anëtarëve të komuniteteve pakicë nga Afrika dhe Azia, si dhe minoritete të tjera, tha ministria.

“Bordi këshillimor i Royal Mint aktualisht po shqyrton mundësinë e paraqitjes së një monedhe përkujtimore për nder të Gandhi-t,” thuhet në deklaratë.

Ghandi, i lindur në 1869, ishte një kundërshtar i madh i dhunës dhe luajti një rol kryesor në fitimin e pavarësisë së Indisë. Ditëlindja e tij, 2 tetori, shënohet si Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës.

Dikur konsiderohej si “babai i kombit” indian, Gandhi u vra nga radikalët hindu më 30 janar 1948, vetëm disa muaj pasi drejtoi luftën e Indisë për pavarësi nga sundimi britanik. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts