Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Borrell: Turqia, e nevojshme për BE-në

Kreu i diplomacisë europiane, Josep Borrell, tha Brukseli kërkon të ketë marrëdhënie të ngushta mes Turqisë dhe BE dhe se duhen kërkuar mënyra për të zvogëluar tensionet.

Pas një takimi të Këshillit të Punëve të Jashtme, i cili mblodhi ministrat e jashtëm të BE për herë të parë në Bruksel, Borell mbajti një konferencë për shtyp.

Aty, ai tha se Amerika Latine dhe Karaibet ishin ndër temat më të rëndësishme, dhe se ranë dakord që kontinenti duhet të mbështetet në luftën kundër COVID-19, si dhe për të zhvilluar marrëdhënie bilaterale.

“Situata në Libi po përkeqësohet”

Ai gjithashtu kujtoi zhvillimet në procesin e dialogut midis Serbisë dhe Kosovës, dhe se ministrat e jashtëm mirëpritën rifillimin e procesit në mënyrë që të normalizojnë marrëdhëniet.

Borrell gjithashtu foli për Aktin e Sigurisë Kombëtare të miratuar nga Kina për Hong Kongun, duke shtuar se BE vazhdon të tregojë solidaritet me njerëzit e Hong Kongut dhe të mbështesë autonominë.

Ai tha që ngjarjet në Libi ishin diskutuar.

“Situata në Libi vazhdon të përkeqësohet. Ne shohim që embargoja e armëve vazhdon të shkelet “, tha Borrell, i cili gjithashtu foli për Operacionin Irina, duke shtuar se ata besojnë se Procesi i Berlinit është opsioni i vetëm për një zgjidhje politike.

Një nga temat, sqaron Borrell, janë marrëdhëniet me Turqinë, të cilat u pasua nga një diskutim “i gjatë dhe interesant”.

“Ministrat e jashtëm kanë pranuar rezultatet që unë u kam paraqitur atyre si Përfaqësues i Lartë, dhe që do të përcaktojnë marrëdhëniet në të ardhmen,” tha Borrell.

Ai shtoi se Turqia është një partner i rëndësishëm në këtë kontekst.

Ulja e tensioneve dhe arritja e një marrëveshjeje

“Ne duam të forcojmë dhe përmirësojmë marrëdhëniet me Turqinë, të cilat janë në përputhje me vlerat dhe interesat e BE-së,” tha ai.

Ai shpjegoi se ministrat e jashtëm pajtohen që marrëdhëniet me Turqinë po kalojnë një periudhë të vështirë dhe se, në përputhje me interesat e BE-së, ata janë duke punuar në zhvillimet në Mesdheun Lindor dhe Libinë.

Ndër të tjera, ai tha se ata pajtohen që së bashku me dialogun, është e nevojshme të kërkohen mënyra për të ulur tensionet dhe për të arritur një marrëveshje. /tesheshi.com/

 

 

 

auto pjese dak

Related posts