Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Boris Johnson emëroi vëllain e tij dhe mbështetës të shumtë të Brexit si anëtarë të Dhomës së Lordëve

Kryeministri britanik Boris Johnson caktoi sot 36 anëtarë të rinj të dhomës së sipërme të parlamentit, duke përfshirë vëllain e tij, mbështetës të shumtë të zjarrtë të Brexit dhe pronarin e një gazete, babai i të cilit ishte agjent i policisë sekrete sovjetike të KGB.

Ndër anëtarët e rinj të Shtëpisë së Lordëve janë ish-përkrahësit e Dhomës që mbështetën Brexit dhe ish-yllin e kriketit Ian Botham, gjithashtu një avokat i zëshëm i daljes së Britanisë nga BE.

Ish-ministrat e financave Ken Clarke dhe Philip Hammond, të cilët kundërshtuan Brexitin, gjithashtu u bënë anëtarë..

Johnson emëroi gjithashtu pronarin e Independent dhe Evening Standard, Evgeny Lebedev, babai i të cilit, oligarku rus Alexander Lebedev, dikur punonte për KGB.

Gjithashtu në listë janë ish-shefi i stafit të Johnson, Eddie Lister dhe vëllai i kryeministrit Jo Johnson, i cili la qeverinë vitin e kaluar për mosmarrëveshjet për politikën.

Shumica e tyre janë të lidhur me Partinë Konservatore të Johnson, por në mesin e tyre janë disa ish-deputetë të opozitës Laburiste, të cilët mbështetën Brexit.

Për pjesën më të madhe të ekzistencës së tij 900-vjeçare, Shtëpia e Lordëve ishte e përbërë nga fisnikë të trashëguar. Anëtarët e sotëm të këtij organi, të caktuar nga qeveria, janë ish-deputetë dhe figura të tjera të shquara. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts