Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Bora në Madrid, 1.4 miliardë dëme: nga ç’po vuan kryeqytet spanjolli nën bardhësi

Një javë pasi stuhia e dëborës goditi Madridin, 26 përqind e rrugëve të kryeqytetit spanjoll u pastruan, por banorët vazhdojnë të përballen me akull dhe kosha plot me plehra.

Kyebashkiaku thotë se dëmi total vlerësohet në gati 1.4 miliardë euro.

“Unë kam probleme në rrethin Bellas Vistas,” tha Daniel Erhardt, një nga rreth 411 qytetarë kroatë në Madrid.

Bellas Vistas, ose “Pamje të Bukura”, ndodhet në verilindje të kryeqytetit spanjoll, raporton Hina e Zagrebit.

Bora ra për 33 orë pa ndërprerje

“Kalimet e pastra janë vetëm aty ku fqinjët e kanë pastruar vetë. Rrugët janë ende të mbuluara me dëborë dhe akull. Plehrat nuk merren me vete”, tha Erhardt.

E tillë është situata në të gjithë qytetin pasi javën e kaluar, të premten dhe të shtunën, ra bora për 33 orë pa ndërprerje.

Deri më tani, 2,443 rrugë janë pastruar, që është 26 përqind e të gjitha rrugëve në Madrid.

Mungesa e borëpastrueseve, lopatave dhe kripës në një qytet ku bora e tillë nuk ka rënë për dekada ka shkaktuar një kolaps.

Ndër rrugët e pastruara është Kartagjena, në qendër më të gjerë, ku ndodhet piceria “Dos Amigos” në numrin 71.

“Të Premten, ne filluam të shpërndanim pizza me motoçikleta, por vetëm në rrugët kryesore,” thotë Tanja nga piceria që u hap në 2013.

Rreth 700,000 pemë u dëmtuan

Plehrat u morën vetëm në anën e majtë të rrugës.

Për tre ditë nuk ishte e mundur të hyje në qytet fare, madje edhe me kamionë me ushqim të freskët.

Qeveria e krahut të djathtë të Madridit ka vlerësuar dëmin total në afër 1.4 miliardë euro dhe po kërkon që qeveria spanjolle të deklarojë kryeqytetin dhe rrethinat me një popullsi prej rreth 6.6 milion banorë një zonë katastrofe.

Qeveria e majtë spanjolle nuk e ka komentuar kërkesën që ajo të marrë pjesë në financimin e rimëkëmbjes.

Rreth 700,000 nga 1.8 milion pemë u dëmtuan, thanë autoritetet në Madrid.

Parku kryesor i El Retiro, ku ndodhen degët e thyera, mund të mbetet i mbyllur për ditë.

Autobusët e qytetit po funksionojnë përsëri, megjithëse disa linja janë ende të mbyllura.

Të papërgatitur për cunami bore

Trenat dalin dhe hyjnë në Madrid pa pengesa, dhe aeroporti operon me kapacitet 90 përqind.

Edhe pse ka qenë me diell pesë ditët e fundit, për shkak të temperaturave të ulëta, bora po shkrihet ngadalë.

Opozita e qytetit akuzoi kryebashkiakun se nuk reagoi në kohë, pasi shërbimi meteorologjik njoftoi “borën historike” në Madrid disa ditë më parë.

Kryebashkiaku Jose Luis Martinez-Almeida u përgjigj se askush nuk mund të ishte i përgatitur për një “cunami dëbore” dhe se ra më shumë borë nga sa pritej.

Javën e kaluar kishte gjysmë metri borë në Madrid.

Banorët, të mësuar me dimra të thatë dhe me diell në Madrid, gjithashtu po përballen me përhapjen e virusit corona pas pushimeve të Krishtlindjeve.

Rrethrrethimi nga ora 11:00 deri në ora 18:00

Një shtetrrethim prej orës 23:00 u prezantua të premten.

Deri më tani, askush nuk lejohej në rrugë nga mesnata deri në 6:00 të mëngjesit për të ndaluar përhapjen e virusit.

Kafenetë dhe restorantet do të jenë të hapura deri në orën 22:00 të së hënës.

Në të njëjtën kohë, disa qindra ushtarë, punonjës të pastrimit të qytetit dhe anëtarë të shërbimeve të urgjencës hodhën kripë në rrugët e zëna.

Ata hapin rrugën për kamionë që të marrin zbrazin koshat e mbingarkuar të plehrave para ndërtesave. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts