Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Biseda e parë, me buzëqeshje: një dakortësi mes Biden-it dhe Putinit

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara kanë arritur një marrëveshje për të zgjatur Traktatin e Reduktimit të Armëve Strategjike Fillimin e Ri, tha Kremlini të martën, një veprim që ruan marrëveshjen e fundit të vlefshme të këtij lloji midis dy fuqive më të mëdha bërthamore në botë.

Starti i ri, i cili u nënshkrua në 2010 dhe skadon më 5 Shkurt, kufizon numrin e kokaVE strategjike bërthamore, raketave dhe bombarduesve që Rusia dhe Shtetet e Bashkuara mund të vendosin.

Kremlini tha në një deklaratë se Presidentët rusë dhe amerikanë, Vladimir Putin dhe Joe Biden kishin folur për herë të parë që kur Biden mori detyrën javën e kaluar.

Moska dhe Uashingtoni nuk arritën të bien dakord për një zgjatje të marrëveshjes gjatë kohës së ish-Presidentit Donald Trump, administrata e të cilit donte të vendoste kushte që Moska i refuzoi.

“Shtrirja është në interes të të dy vendeve, por edhe të gjithë botës,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Kontrolli i armëve

Starti i ri u nënshkrua në 2010 dhe konsiderohet themeli i kontrollit global të armëve.

Ekspertët ushtarakë kanë paralajmëruar më parë se nëse nuk fillohet Starti i Ri, një garë e mundshme armatimesh mund të shpërthejë si dhe tensione midis Moskës dhe Uashingtonit.

Kremlini tha në një deklaratë se Putini i kishte thënë Biden se normalizimi i marrëdhënieve midis Moskës dhe Uashingtonit do të ishte në interes të të dy vendeve.

Të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu vendimin amerikan për t’u tërhequr nga marrëveshja e Qiejve të Hapur të arritur gjatë mandatit të Trump, si dhe programin bërthamor iranian dhe konfliktin në Ukrainë.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha në Uashington se Biden kishte shprehur shqetësim në lidhje me aktet e Putinit, duke përfshirë trajtimin e tij ndaj kritikut të arrestuar të Kremlinit Alexei Navalny.

Në të njëjtën kohë, Biden po kërkon të rregullojë një aleancë të tensionuar midis Shteteve të Bashkuara dhe Evropës dhe, pas një telefonatë me Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s Jens Stoltenberg, theksoi se Uashingtoni do të respektojë statutet e NATO-s dhe dispozitat mbi mbrojtjen e përbashkët të anëtarëve të aleancës. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts