Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

BILANC/ “M’fal, padashje”: Mijëra viktima në katër dekada nga avionët e goditur gabimisht

Irani sapo pranoi gabimin me goditjen e një avioni ukranias orët që po qëllonte me raketa mbi bazat amerikane në Irak, ku pra, “pa dashje”, shoi 176 jetë njerëzore.

Por ky është më i fundit rast që pason dhjetra të tjerë në katër dekada, ku gabimisht, në kontekste lufte, janë marrë me mijëra jetë të pafajshme.

Ndër më të rëndët është ai i vitit 1988, kur forcat amerikane rrëzuan një aeroplan iranian, duke shuar 290 njerëz.

Më poshtë është një përmbledhje e rasteve më tragjike.

17 korrik 2014: Një aeroplan i Malayzi Airlines që fluturonte nga Kuala Lumpur për në Amsterdam u rrëzua mbi Ukrainën lindore, e cila kontrollohet nga forcat pro-ruse.

Të 298 personat në Boeing 777 u shuan, përfshirë 193 shtetas hollandezë.

23 mars 2007: Një aeroplan i ngarkesës Ilyushin II-76 në pronësi të Bjellorusisë u godit nga një raketë menjëherë pasi u ngrit nga kryeqyteti i Somalisë Mogadishu, duke shuar 11 njerëz.

Avioni po transportonte inxhinierë dhe teknikë bjellorusë që udhëtonin për në Somali për të riparuar një aeroplan tjetër, i cili ishte goditur gjithashtu nga një raketë dy javë më parë.

4 tetor 2001: Një Tupolev 154 rus, duke fluturuar mbi Tel Aviv-Noovsibirsk, shpërtheu mbi Detin e Zi, duke shuar 78 njerëz, kryesisht izraelitë.

Aksidenti ndodhi më pak se 300 kilometra larg bregdetit të Krimesë. Një javë më vonë, Kiev pranoi se aeroplani ishte qëlluar aksidentalisht me një raketë.

3 korrik 1988: Një Airbus A-300 i drejtuar nga Irani, duke fluturuar në rrugën e tij nga Bandar Abbas për në Dubai, u rrëzua në ujërat territoriale të Gjirit të Iranit menjëherë pas fluturimit.

Avioni u godit nga dy raketa të lëshuara nga USS Vincennes, të cilat patrullonin ujërat e ngushticës së Hormuzit. Të 290 pasagjerët, përfshirë 66 fëmijë, u shuan.

SHBA i pagoi Iranit 101.8 milion dollarë kompensim për viktimat, siç u pajtua nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë, por kurrë nuk ka kërkuar falje zyrtarisht për tragjedinë.

1 shtator 1983: Një Boeing 747 i Koresë së Jugut u qëllua nga një gjuajtës sovjetikë mbi ishullin Sakhalin pasi ishte në kurs. 269 ​​njerëz u shuan.

Pesë ditë më vonë, zyrtarët sovjetikë konfirmuan se ishin ata që e rrëzuar avionin.

21 shkurt 1973: Një Boeing 727 që fluturonte nga Tripoli në Kajro, u qëllua nga gjuajtës izraelitë mbi shkretëtirën Sinai, dhe nga 112 në të, vetëm katër mbijetuan.

Forcat izraelite ndërhynë pasi aeroplani fluturoi mbi objektet ushtarake në Sinai, i cili atëherë ishte nën okupimin izraelit. Zyrtarët izraelitë thanë se gjahtarët hapën zjarr pasi një kërkesë për të ulur aeroplanin ishte refuzuar. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts