Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

OPINIONE/ Biden kryeson përpara Trump, por a mund t’u besohet sondazheve?

Fitorja e Donald Trump në zgjedhjet presidenciale të SHBA katër vjet më parë ka vënë në pikëpyetje besueshmërinë e sondazheve si kurrë më parë.

Demokrati Joe Biden vetëm nëntë ditë para zgjedhjeve të 3 nëntorit kryeson në sondazhet kombëtare me nëntë pikë përqindje përpara Presidentit Trump, sipas faqes në internet të RealClearPolitics.

Por kandidatët fitojnë garën për Shtëpinë e Bardhë përmes Kolegjit Zgjedhor, jo bazuar në votat e fituara nga votuesit. Trump fitoi më pak vota sesa Hillary Clinton në 2016, por fitoi në mjaft shtete për të fituar votat elektorale të nevojshme për t’u bërë president.

Këtë vit, gjashtë shtete federale janë kryesore për të fituar Shtëpinë e Bardhë – Florida, Karolina e Veriut, Arizona, Wisconsin, Pensilvania dhe Michigan.

Të bardhët e nënpërfaqësuar pa diploma

Sondazhet në prag të zgjedhjeve të mëparshme parashikuan me saktësi një avantazh të lehtë kombëtar për Clinton, por “zonat ku sondazhet shkuan keq ishin disa shtete të pavendosura në Midwest” në të cilat Trump fitoi përfundimisht, tha Chris Jackson i Ipsos për AFP.

Njerëzit e bardhë pa një diplomë kolegji që votuan për Trump ishin të nënpërfaqësuar në sondazhe, shtoi Jackson.

Shumica e kompanive që vëzhgojnë opinionin publik kanë ndryshuar metodologjinë e tyre për të parandaluar të njëjtin gabim.

Shtetet kryesore janë vërejtur më afër dhe më shpesh sesa katër vjet më parë.

Për më tepër, intervistuesit theksuan qëndrueshmëri. Biden nuk ka rënë nën një avantazh prej katër përqind ndaj Trump që nga pranvera.

Për krahasim, Trump dhe Clinton u barazuan dy herë, duke sinjalizuar një garë të pasigurt.

Vendi është jashtëzakonisht i ndarë

Më në fund, në një vend që është jashtëzakonisht i ndarë, ka shumë më pak votues të pavendosur që vendosin të ndryshojnë zgjedhjet e tyre në minutën e fundit.

Disa besojnë se ka votues që janë të përmbajtur dhe nuk duan të thonë se preferojnë Trump për shkak të të gjitha polemikave rreth emrit të tij.

“Sondazhet ishin gabim herën e kaluar dhe këtë herë ata janë edhe më të gabuara,” tha Trump.

Grupi Trafalgar, një institut sondazhesh i favorizuar nga republikanët, që kërkon të prezantojë një metodologji të bazuar në përmbajtje,  dhe është një nga të paktët që parashikoi në 2016 që Trump do të fitonte Pensilvania dhe Michigan.

Këtë herë edhe ata favorizojnë Biden në shtetet kryesore si Pennsylvania dhe Wisconsin.

Biznesmeni ishte një risi

Katër vjet më parë, një biznesmen dhe një i porsaardhur politik ishte një risi dhe kandidatë të tillë janë gjithmonë e vështirë të vlerësohen.

“Tani të gjithë kanë disa mendime për të, nuk ka më të njëjtin nivel të befasisë,” tha Jackson.

New York Times llogariti që Biden ende mund të fitonte edhe nëse sondazhet ishin po aq të gabuara sa katër vjet më parë.

“Sipas sondazheve tona, Biden është më afër pushtimit të Teksasit – i cili do të arrinte gjithsej më shumë se 400 vota elektorale – sesa Presidenti Trump të fitojë në fushat tradicionale të betejës si Pensilvania dhe Nevada,” shkroi reporteri i New York Times, Nate Cohn.

Intervistuesit dhe analistët theksojnë se qëllimet e votuesve nuk mund të parashikohen dhe se ekziston mundësia e gabimit.

FiveThirtyEight i dha Klintonit një shans 86 përqind për të fituar 16 ditë para zgjedhjeve 2016, pothuajse aq sa Biden tani.

Regjistrimi i votuesve ndryshon

Në SH.B.A., regjistrimi i votuesve ndryshon mjaft, duke e bërë veçanërisht të vështirë parashikimin e rezultatit të zgjedhjeve.

Trump tregon me entuziazëm turmat e mëdha në tubimet e tij, por a do të kalojë kjo në kutitë e votimit?

A do ta mbështesin Biden demokratët, të cilët nuk ishin shumë entuziastë për Clinton-in? Dhe çfarë efekti do të ketë pandemia?

“Ne kemi votim me postë dhe votim të hershëm që do të jetë në nivele historike,” tha Jackson.

“Ne nuk e dimë se çfarë efekti do të ketë kjo. Shumë faktorë komplikues po shfaqen dhe cilat sondazhe është e vështirë të merren parasysh.” /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts