Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

LLAGAPI/ Beteja verbale: Si Presidenca fshikullon mazhorancën me gjetjen e Frrok Çupit në ’91-shin

Zëdhënësi i Presidencës Tedi Blushi, një ish-reporter politik, po përdor rëndom së fundi një llagap ndaj figurave të mazhorancës në kuadër të përplasjeve të Metës me to, i cili ka autorësinë e Frok Çupit, e që  daton që në vitin 1911. Bëhet fjalë për “Tao tao”, një përtalle e Cupit në një shkrim të bujshëm në numrat e parë të RD-së, kryeredaktor i parë i së cilës ka qenë. Me këtë llagap, një etiketim përtallës, Çupi shenjonte ish-kryeministrin e kohës, të ndjerin Adil Çarçani.

“I dashur Tao Tao, Ti je shumë i zënë me punët e Kongresit që po afron dhe s’ke patur kohë të lexosh deklaratat e shoqes Etilda dhe shoqes Spiropali, pas miratimit të ligjit anti-kushtetues të betimit të gjyqtarëve buzë Lanës, me pretendimin absurd se kanë marrë miratimin e SHBA/BE”, drejtohet Blushi nr.2 të mazhorancës, Taulant Balla, në përgjigje të një komenti të këtij të fundit kur thotë, referuar Metës dhe sulmit të tij ndaj ambasadorëve, se ” gjithçka ka artikuluar këto ditë, më e rënda është një lloj sjellje ndaj ambasadorëve të akredituar në Shqipëri.  Kjo ka të bëjë edhe me atë që është zakoni i shqiptarit, që kjo sjellje me kërcënime me paketime, nuk ka të bëjë me zakonin e shqiptarit. Ne jemi mikpritës, aleatë besnikë të SHBA-së”.

Reagon Blushi duke thënë:

“Ju po vazhdoni t’i keqpërdorni ambasadorët dhe të fshihni të vërtetën e grushtit të shtetit.

Si mund të thonë ambasadorët të shkelet Kushtetuta?!

Ju e shkelni e thoni na thanë ambasadat!

Si mund të thonë ambasadorët që të vidhet anëtari i Gjykatës Kushtetuese?!”

E veç Ballës, zëdhënësi Blushi ka shpotitur ne “Tao tao”-n e tij dhe homologen në mazhorancë, Elisa Sporipali, edhe pse nuk kanë përshtatje në gjini. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts