Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

BE zgjat me gjashtë muaj sanksionet ekonomike ndaj Rusisë

Krerët e shteteve ose qeveritë e BE zgjatën të enjten sanksionet ekonomike gjashtëmujore të vendosura ndaj Rusisë në 2014 pas aneksimit të Rusisë së Krimesë, tha Presidenca e Këshillit Evropian.

Vendimi u mor në samitin e BE në Bruksel, disa ditë pas takimit të paqes në Paris me presidentë dhe liderë të Ukrainës dhe Rusisë, Francës dhe Gjermanisë.

Sanksionet u vendosën pesë vjet më parë mbi sektorët e naftës, mbrojtjes dhe sistemit bankar të Rusisë. Në qershor, ato u shtrinë në gjashtë muaj.

Ky zhvillim pasoi rrëzimin e një aeroplani të Malajzia Airlines që u godit nga një raketë mbi Ukrainë në korrik 2014, duke vrarë 298 pasagjerë.

Më shumë se 13,000 njerëz janë vrarë në një përleshje midis separatistëve pro-rusë dhe ushtrisë ukrainase që nga viti 2014 kur Rusia aneksoi Krimenë dhe kur forcat pro-ruse në lindje të Ukrainës u rebeluan kundër Kievit.

AFP shkruan se lidhjet Moskë-Kiev janë përmirësuar disi që nga zgjedhja e Volodymyr Zelensky si president i Ukrainës. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts