Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Bashkimi Evropian vendos: hapja kufijve, fundi i qershorit e fillimi i korrikut

Komisioneri Evropian për Punë të Brendshme, Ylva Johansson tha se të gjitha vendet anëtare të BE-së duhet të hapin kufijtë e tyre me njëri-tjetrin deri në fund të qershorit, ndërsa kufijtë e jashtëm të Unionit duhet të hapen në fillim të korrikut.

Në një takim të premten, ministrat e brendshëm të BE njoftuan se hapja e kufijve të brendshëm të zonës Shengen duhet të përfundojë deri në fund të qershorit, dhe hapja graduale e kufijve të jashtëm të BE duhet të fillojë në korrik,.

Pas një takimi të ministrave të brendshëm të BE, Johansson tha që ishte e kënaqur me vendimin e disa vendeve të BE për të hapur kufijtë brenda Unionit.

Takimi vlerësoi se situata e përgjithshme epidemiologjike në lidhje me pandeminë koronavirus në BE është pozitive, e cila do të lejojë shumicën e vendeve anëtare të hapin kufijtë e tyre brenda zonës Shengen më 15 qershor, dhe pjesa tjetër duhet të përfundojë deri në fund të muajit.

“Nga fillimi i korrikut, ne duhet të konsiderojmë gradualisht heqjen e kufizimeve të udhëtimit për të huajt në vendet e BE”, tha Johansson.

Zvicra planifikon të hapë kufijtë e saj me vendet anëtare të BE-së, EFTA dhe MB në 15 qershor, njoftuan autoritetet të premten. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com