Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Barbarizëm në çiklizëm: hollandezi çon hollandezin “në ferr” në fund të garës (pamje)

Çiklisti hollandez, Fabio Jakobsen, i cili pati një përplasje e një rrëzim të frikshëm në fund të fazës së parë të garës së turit polak, është në gjendje të rrezikshme për jetën, tha mjekja kryesore e garës, Barbara Jerschina.

“Eshtë e vërtetë, jeta e tij është në rrezik. Ai humbi shumë gjak dhe pësoi lëndime të shumta në kokë. Ne pastruam të gjitha rrugët e frymëmarrjes, i dhamë oksigjen dhe të gjitha ilaçet e nevojshme. Zemra e tij po funksionon normalisht”, tha mjekja.

Në metra të fundit të garës, Jakobsen u përpoq të parakalojë bashkëatdhetarin e tij Dylan Groenewegen duke përdorur një hapësirë ​​të vogël midis tij dhe gardhit mbrojtës, por Groenewegen, me një shpejtësi prej 80 kilometra në orë, i zuri rrugën me beryl, duke bërë që Jakobsen të përplaset me gardhin në një formë të frikshme.  Groenewegen u skualifikua për gjestin e tashmë po akuzohet për akt kriminal.

“Ne e dënojmë me forcë sjelljen e rrezikshme të Dylan Groenewegen i cili e shtyu Fabio Jakobsen në gardhin mbrojtës dhe shkaktoi një rënie masive. Akte të tilla janë të papranueshme dhe ne do t’i kërkojmë Komisionit Disiplinor që ta ndëshkojë atë sipas seriozitetit të veprës”, u tha nga Federata Ndërkombëtare e Çiklistëve (UCI). /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts