Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Azerbajxhani, “hetime morale” për krime lufte: i nisin nga vetja!

Autoritetet azere njoftuan të mërkurën se ata kanë hapur një hetim mbi krimet e mundshme të luftës të kryera nga forcat armene dhe azerbajxhanase gjatë konfliktit gjashtë-javor në rajonin e Nago-Karabak.

Por ata i janë qasur një morali, pasi do përfshijnë në to edhe forcat azere.

Prokurori i shtetit Kamran Aliyev tha se zyra e tij po hetonte videot që tregonin trajtim poshtërues të ushtarëve azerbajxhanas.

“Ne gjithashtu kemi filluar një hetim në trajtimin çnjerëzor të ushtarëve armenë të kapur,” tha Aliyev, duke shtuar se kishte shumë “video të rreme”, por disa mund të ishin autentike, raporton AFP.

Konflikti midis Azerbajxhanit dhe Armenisë për kontrollin e Nago-Karabakut përfundoi në 9 nëntor me një marrëveshje paqeje duke njohur fitoren e forcave azerbajxhanase.

Marrëveshja u arrit me ndihmën e Rusisë.

Nago-Karabaku, një territor i banuar kryesisht nga Armenët, u shkëput nga Azerbajxhani, duke çuar në një luftë që mori 30,000 jetë gjatë viteve 1990.

Që nga ajo kohë, konfliktet kanë shpërthyer herë pas here, dhe e fundit filloi më 27 shtator. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts