Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Apple tejkalon Saudi Aramco-n, bëhet kompania më me vlerë në botë

Apple kapërceu gjigantin e naftës saudite Aramco, dhe u bë kompania me vlerën më të lartë të tregut në botë.

Pas njoftimit të fitimeve tremujore, aksionet e Apple u rritën 10.47 përqind, duke e çuar vlerën e tregut të kompanisë në 1.84 trilion dollarë.

Saudi Aramco, e cila ka qenë kompania më e vlefshme që nga dalja në publik vitin e kaluar, tani ka një vlerë prej 1.76 trilion dollarë.

Fitimet e mëdha të Apple në tremujorin e tretë fiskal, të njoftuar të enjten, rritën çmimin e aksioneve.

“Megjithë goditjet e virusit koronar, Apple ka rritur të ardhurat në çdo segment dhe në çdo pjesë të botës,” shkruajti analizuesi i bankave Morgan Stanley në një raport. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts