Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ankandi: shitje rekord e autoportretit të Rembrandt-it

Autorportreti i Rembrandt iu shit një blerësi privat në një ankand virtual në Sotheby në Londër për 14.5 milion paund (18.7 milion dollarë).

Shtëpia e ankandeve tha se ishte një rekord i ri për autoportretin e mjeshtrit holandez.

Pohimet e Sotheby pretendojnë se “autoportreti me një kapelë të zezë” nga viti 1632 u kërkua nga gjashtë ofertues.

Autoportreti i mëparshëm i Rembrandt u shit në ankand për 6.9 milion paund në 2003.

Piktura e shitur së fundi është një nga vetëm tre autoortrete të piktorëve që janë në duar private, pretendon AP.

Të ardhurat shkojnë në spital

Kjo shitje ishte pjesë e një ankandi në internet që përfshinte vepra nga periudha 5-shekullore: nga Rembrandt te Picasso, dhe nga Joan Miro te Banksy.

“Ndërsa bota globale e artit ndryshoi, ne shfrytëzuam rastin të punojmë ndryshe”, tha Helena Newman, Kryetari i Sotheby për Evropën.

Ndër pikturat më të vlefshme është “Gruaja me kapelën e kuqe” e Miros nga viti 1927, e vlerësuar nga 20 deri në 30 milion paund (25-37.5 milion dollarë).

Treshja e Banksy-t “Pamja e Detit Mesdhe”, e pikturuar në vitin 2017, është gjithashtu në ankand.

Të ardhurat nga këto piktura, të vlerësuara në një deri në 1.5 milion dollarë, janë për një spital. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts