Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Amerikanët, plan për t’i “mbyllur grykën” North Stream 2: që Europa mos varet nga Putini!

Buxheti i ardhshëm ushtarak i SHBA do të jetë një mjet për të ndaluar “Rrjedhën e Veriut 2”, një projekt prej 11 miliardë dollarësh nga Presidenti rus Vladimir Putin për të furnizuar Europën me gaz natyror me anë të një tubacion të ri nga Rusia në Gjermani.

Kjo i përket Forumit Ndërkombëtar të Sigurisë në Halifax të Kanadasë, tha Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Senatit, James Risch.

Një plan për të transportuar gaz natyror përmes një tubacioni 1.200 kilometër përmes Detit Baltik nga Rusia në Evropë, ka rënë si “zjarr” te administrata e Presidentit Trump dhe disa shtete evropiane, të cilat thonë se kjo do të rrisë varësinë e Evropës nga Rusia.

Në rast se sanksionet përfshihen në buxhetin ushtarak të SHBA, kompanitë e përfshira në ndërtimin e North Stream 2 do të “mbyllen”, të cilat me shumë mundësi do të kërkojnë që Rusia të kërkojë kontraktorë të rinj, pohon Risch.
Sipas tij, sanksionet ndaj kompanive kontraktuara në ndërtimin e tubacionit, u përfshinë në projektligjin “Për Mbrojtjen Kombëtare për vitin 2020”.

“Arsyeja për këtë hap është mbyllja e këtij opsioni”, shtoi ai.

Ai tha se sanksionet do të “bindin” firmat e ndërtimit të pushojnë së punuari për projektin, pasi kufizimet e SHBA-së do t’u “kushtojnë shtrenjtë”.

Ai theksoi se Dhoma e Përfaqësuesve dhe Senati amerikan nuk ka arritur ende një marrëveshje përfundimtare mbi ligjin në tërësi.

Teksti i parashikuar i sanksioneve nuk është publikuar, por Risch tha se ishte i ngjashëm me “Mbrojtjen e Ligjit Evropian për Sigurinë e Energjisë”, i sponsorizuar nga Senatori Ted Cruz nga Teksasi dhe që u votua nga Komiteti i Çështjeve të Jashtme të Senatit në korrik. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts