Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“Amerika e para!”, The Guardian: SHBA ka blerë të gjithë Remdesivir-in e botës

Ekspertët janë të shqetësuar për këtë veprim të njëanshëm të SHBA dhe nga frika e pasojave më të mëdha, duke pyetur veten se çfarë do të ndodhë kur të shfaqet vaksina për COVID-19. Administrata Trump ka treguar se është e gatshme të tejkalojë të gjitha vendet në mënyrë që të sigurojë furnizime mjekësore për Shtetet e Bashkuara, shkruan The Guardian.

“Ata kanë qasje në shumicën e stoqeve të remdesivir, kështu që nuk ka mbetur asgjë për në Evropë,” thotë Dr. Andrew Hill, një shkencëtar në Universitetin e Liverpoolit.

Remdesivir, ilaçi i parë i shpallur në fuqi nga Shtetet e Bashkuara në luftimin e një lloji të ri të koronavirusit pasi është treguar se ndihmon njerëzit të shërohen më shpejt, u zhvillua nga Gilead.

140.000 dozat e para të dorëzuara në të gjithë botën u konsumuan, dhe administrata Trump tani ka blerë më shumë se 500,000 doza. Kjo është sasia e plotë që Gilead do të prodhojë në korrik, gusht dhe shtator.

“Presidenti Trump ka arritur një marrëveshje të jashtëzakonshme me Gilead për t’u siguruar amerikanëve trajtimin me ilaçin e parë të aprovuar për COVID-19”, tha Sekretari amerikan i Shëndetësisë Alex Azar.

“Ne duam që, sa më shumë të jetë e mundur, të sigurojmë Remdesivir për çdo pacient në SHBA, i cili ka nevojë për të,” tha ai.

Gilead zotëron një patentë për këtë ilaç, i cili fillimisht ishte menduar për të trajtuar Ebola-n, por nuk funksionoi, që do të thotë se asnjë kompani tjetër nuk lejohet ta prodhojë atë. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com