Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Ali Ahmeti nuk do shtyerjen e shpërbërjes së kuvendit pa VMRO-në; i bie të ketë zgjedhje më 24 prill!

Liderët e partive politike shqiptare tashmë kanë zhvilluar takimet e tyre me euro-deputetët Ivo Vajgël, Riçard Hovit dhe Eduard Kukan. Në këtë takim është diskutuar rreth shtyerjes me konsensus të vendimit për shpërbërjen e kuvendit, i cili është sjellw me 18 janar nga gjithë deputetët me qëllim të mbajtjes së zgjedhjeve të parakohshme parlamentare më 24 prill, sipas marrëveshjes së Përzhinos.

Mirëpo pas vlerësimit zyrtar të komunitetit ndërkombëtar që ende nuk janë plotësuar kushtet për zgjedhje të lira dhe demokratike, sonte deri në mesnatë pritet të shtyhet shpërbërja e kuvendit, dhe me këtë edhe shtyerja e datës për zgjedhjet.ahmeti a

Pas këtij takimi, kreu i BDI-së Ali Ahmeti tha se edhe përpos shqetësimit të tyre ka parë dritë në fundin e tunelit. Ahmeti shpreson se me ndihmën e ndërkombëtarëve mund të arrihet marrëveshje për dalje nga kriza politike, por sipas tij shtyerja e afatit për shpërbërjen e kuvendit pa VMRO-në do ishte një gabim i madh.

“BDI disa herë ka ndryshuar qëndrimet e saj në lidhje me Marrëveshjen e Përzhinos. Vendimi për të shtyrë shpërbërjen e Kuvendit vetëm me votat e BDI-së, LSDM-së dhe PDSH-së do të ishte gabim një gabim i madh. Shpresoj që deri në mesnatë të arrihet marrëveshje dhe vendimi të merret me konsensus”, ka deklaruar Ali Ahmeti.

menduh thaqi

Ndërkaq, kryetari i PDSH-së Menduh Thaçi, pas takimit me euro-deputetët tha se “Maqedonia është në një fazë kritike dhe se këto momente janë vendimtare për ardhmërinë e Maqedonisë, qytetarët të saj, si dhe ruajtjen e rrugës integruese të vendit.

“Një vendim për shtyerjen e zgjedhjeve me konsensus do të ishte më mirë, në të kundërtën do të ishte fatale për shqiptarët dhe qytetarët e Maqedonisë”, ka deklaruar Thaçi.

Ai shtoi se dolën parashikimet e PDSH-së para disa muajve për qasje joserioze të partive në pushtet. Përgatiti: Mensur Krasniqi – /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts