Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

AKUZAT/ Huri në Graçanicë: si po politizohet rrahja e të birit të Nenad Rashiqit në Kosovë

Nikola Rashiq, djali 18-vjeçar i politikanit serb të Kosovës Nenad Rashiq, udhëheqës i Partisë Demokratike Progresive, u rrah brutalisht pranë një shkolle në Laplje Selo afër Graçanicës.

Policia e Kosovës konfirmoi se informacioni u mor rreth orës 12 rreth një konfrontimi fizik në të cilin ishin përfshirë disa persona, afër shkollës në Laplje Selo, afër Graçanicës dhe se policia menjëherë shkoi në vendin e ngjarjes.

“Bazuar në informacionin e parë, dyshohet se personi mashkull është dëmtuar dhe është referuar për mjekim. Lidhur me këtë rast, policia çoi tetë të dyshuar në stacionin policor, njëri prej të cilëve është i mitur”, thuhet në një deklaratë nga Policia e Kosovës.

Prokuroria Themelore në Prishtinë, me vendim të Prokurorit të Shtetit të Kosovës, urdhëroi një paraburgim prej 48 orësh për shtatë të rritur dhe një të mitur, nën dyshimin se kanë kryer veprën penale të “pjesëmarrjes në një përleshje”.

“Si rezultat i kësaj rrahjeje, personi inicialet me inicialet N. R. pësoi lëndime të rënda trupore, gjendja e të cilave u vërtetua nga një ekspert. Prokurori i shtetit do të paraqesë kërkesë për paraburgim ndaj të dyshuarve brenda afatit ligjor”, thuhet në njoftimin e Prokurorisë Themelore në Prishtinë.

Sulmi fizik ndaj 18-vjeçarit Rashiq provokoi reagime të shumta si në Kosovë ashtu edhe në Serbi.

Presidentja e Përkohshme e Kosovës, Vjosa Osmani, reagoi pas sulmit, duke e vlerësuar atë si një akt kundër demokracisë dhe lirisë së individit.

“Eshtë e qartë se sulmi është pasojë e kërcënimeve të shumta dhe ndërhyrjeve të paligjshme të Serbisë në Kosovë, të cilat synojnë të frikësojnë qytetarët serbë,” vuri në dukje Osmani në reagimin e saj.

Gjithashtu, reagoi dhe lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti.

“Nikola është djali i Nenad Rashiq, një politikan i njohur serb demokrat në Kosovë. Duket se ky krim ndaj Nikola Rashiqit është i organizuar dhe ka të bëjë me prindin e tij, i cili nuk ishte i prishur ose i nënshtruar presionit dhe kërcënimeve nga Serbia. Ndoshta, sepse nuk mund të frikësonin Nenad Rashiqin, ata e rrahën djalin e tij Nikolla”, ka shkruar Kurti në Facebook.

Nenad Rashiq nuk ishte një kandidat në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Kosovë më 14 shkurt, por ai mbështeti listën “Iniciativa Qytetare për Liri, Drejtësi dhe Mbijetesë”.

Lëvizja e Qytetarëve të Lirë (PSG) akuzoi sot Listën Serbe si përgjegjëse direkte për rrahjen e djalit të Rashiqit, sepse ai “vazhdimisht drejton një fushatë të satanizimit të të gjitha opsioneve të tjera politike të Serbëve në Kosovë”.

“Fakti që askush personalisht nga Lista Serbe, një degë e SNS në Kosovë me mbështetjen e qeverisë në Beograd dhe presidentit Aleksandar Vuçiç, personalisht rrahën ose tërhoqën armët, nuk e zvogëlon përgjegjësinë e tyre, pasi ata thirrën të gjithë politikat e tyre kundërshtarë tradhtarë, mercenarë shqiptarë, njerëz që prishin unitetin e serbëve. Në fund, gjithmonë ekziston dikush që do të mbushet me urrejtje, për ta bërë atë për ta”, deklaroi PSG në një deklaratë.

Presidenti i lëvizjes Oslobodjenje, Mladjan Djordjeviç, tha sot se sulmi ndaj djalit të Rashiq ishte “një model tashmë i njohur” në vrasjen e Oliver Ivanoviç, sipas të cilit pas sulmeve mediatike të SNS dhe Listës Serbe, “dhuna ndaj shënjestrat u përshkallëzuan”.

Në një deklaratë me shkrim, Djordjeviç deklaroi se “vetëm një ditë para sulmit, Aleksandar Vuçiç thirri personalisht Nenad Rashiq në një konferencë shtypi”, babai i të riut të rrahur Nikola.

Presidenti i Listës Serbe, Goran Rakiç, vlerësoi se sulmi ndaj Rashiqit ishte pasojë e konflikteve private dhe se nuk kishte asnjë lidhje me aktivitetet politike të tij.

Në një deklaratë, Rakiç ​​vlerësoi se autoritetet në Kosovë vazhdojnë të bëjnë presion në atë listë pas zgjedhjes së fitores, me qëllim prishjen e unitetit që u fitua “me shumë vështirësi”.

“Siç jeni vetë dëshmitarë, sulmet u orkestruan dhe urdhëruan nga Albin Kurti, dhe ato po kryhen përmes rojeve të tij, mbi të gjitha Rade Trajkovićc dhe Nenad Rashiq. Incidenti i djeshëm, më saktësisht një luftë e organizuar midis dy grupeve të të rinjve, në të cilën u plagosën disa të rinj, përfshirë djalin e Nenad Rashiqit, është rezultat i konflikteve private midis këtyre të rinjve, të cilat kanë zgjatur për disa ditë dhe nuk ka absolutisht me aktivitetet politike të babait të tij”, tha Rakiç. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts