Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

KËNDVËSHTRIMI/ Aktakuza drejt Prishtinës, kërcënim për Beogradin? Politikani austriak: ja pse Thaçi s’do dënohet kurrë

Nuk pres që Hashim Thaçi të dënohet për krime lufte në Kosovë, tha David Stockinger, një nga zyrtarët e Partisë Socialdemokrate të Austrisë.

Sipas mendimit të tij, publikimi i aktakuzës kundër Thaçit paraqet një qasje paralajmëruese të llojit “shkop dhe karotë” për Beogradin, sepse Perëndimi, kryesisht Shtetet e Bashkuara dhe BE, duan të arrijnë një zgjidhje përfundimtare për problemin e Kosovës, me përfundimin përfundimtar qëllimi i njohjes së Kosovës.

Ai beson se Thaçi nuk do të dënohet, siç tha ai, pasi kishte marrëdhënie të mira me Perëndimin, si dhe me politikanë dhe diplomatë aktualë perëndimorë.

Kjo ishte e dukshme, tha Stockinger në një prononcim gjatë prezantimit të librit të tij “Hashim Thaçi – Shteti i ri, Modernisti shtetëror” në Akademinë Diplomatike të Vjenës dy vjet më parë.

Ai kujtoi se Thaçi ishte një aleat i ngushtë, pjesërisht në marrëdhënie miqësore me shumë përfaqësues ushtarakë dhe diplomatikë perëndimorë, të cilët financuan dhe pajisnin UÇK-në, sepse i shërbeu NATO-s si një forcë tokësore e lirë në luftën kundër ish-Jugosllavisë.

Sipas Stockinger, Thaçi, me rrjetin e tij që nga koha e luftës dhe mbështetja për shpalljen e pavarësisë, u ngrit në majën e skenës politike në Prishtinë, një skenë e cila, ai thekson se, dominohet nga ish-drejtuesit e UÇK-së dhe struktura e tyre.

“Unë nuk besoj, bazuar në gjithçka që ka ndodhur deri më tani, se ai do të dënohet,” tha ai, duke theksuar se, në fakt, nëse Thaçi do të dënohej, shumë ish-politikanë dhe ushtarake perëndimorë do të duhej të dënoheshin, përfshirë drejtues si Bill Clinton, Madeleine Albright, Joschka Fischer, Wesley Clark …

Stockinger thotë se bashkëpunimi midis NATO-s, BE-së dhe Thaçit ka qenë shumë i ngushtë për shumë vite, dhe se Thaçi posedon njohuri të hollësishme për politikanët dhe liderët ushtarakë perëndimore. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com