Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Aksioni i SHBA dhe Europol kundër trafikantëve të drogës në “rrjetin e errët”

Veprimi kundër “rrjetës së errët”, një pjesë e fshehur e Internetit, ka mundësuar arrestimin e 179 personave të dyshuar për trafikim të drogës dhe mallrave të tjerë të paligjshëm në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara, njoftoi Departamenti i Drejtësisë i SHBA dhe Europol.

Një total prej 119 personash janë arrestuar në Shtetet e Bashkuara, dy në Kanada, 42 në Gjermani, tetë në Hollandë, katër në Mbretërinë e Bashkuar, tre në Austri dhe një në Suedi, thuhej në deklaratën e përbashkët.

Të dyshuarit kryen dhjetëra mijëra shitje të produkteve ilegale në rrjetin e errët.

Fentanili, 50 herë më i fortë se heroina

Operacioni, i cili përfshiu disa agjenci qeveritare të SHBA, përfshirë Byronë Federale të Hetimit (FBI), mundësoi sekuestrimin e më shumë se 6.5 milion dollarë në para dhe monedha dixhitale.

Policia sekuestroi gati 500 ton opiume, përfshirë fentanil, oksikodon dhe heroinë, si dhe rreth 60 armë.

“Një numër në rritje i të varurve nga opiumi të rinj nuk po blejnë më nga shitësit lokalë, por në internet,” tha Zëvendës Prokurori i Përgjithshëm i SHBA, Jeffrey A. Rosen në një konferencë shtypi në Uashington.

“Këto tregje në rrjetin e errët po bëhen gjithnjë e më të popullarizuar në një shkallë alarmante dhe lejojnë trafikantët e drogës ta reklamojnë hapur atë dhe të marrin porosi nga e gjithë bota,” tha ai.

Mbidozat e opiumeve, veçanërisht fentanil, e cila mendohet të jetë 50 herë më e fortë se heroina, janë një nga shkaqet kryesore të vdekjes në Shtetet e Bashkuara.

Në vitin 2018, ata përbënin gati 70 për qind të më shumë se 67,000 vdekjeve nga mbidozat në Shtetet e Bashkuara.

“Arrestimet dërgojnë mesazh të fortë”

Megjithëse vitet e fundit janë marrë shumë masa për të luftuar varësinë nga këto substanca, të cilat fillimisht ishin qetësues të dhimbjeve të destinuara vetëm për përdorim mjekësor, Kanadaja dhe rreth 30 shtete të SHBA po paralajmërojnë për një rritje të mbidozave të opiumit kur shpërtheu pandemia e koronavirusit.

Njoftimi i këtyre arrestimeve “u dërgon një mesazh të fortë” kriminelëve aktivë në rrjetin e errët, tha Edvardas Sileris, kreu i Qendrës Evropiane të Krimit Kibernetik të Europol.

“Interneti i fshehur nuk është më i fshehur dhe veprimtaria juaj anonime nuk është më anonime. Zbatimi i ligjit është i vendosur të ndjekë penalisht kriminelët, pa marrë parasysh se ku veprojnë ata, qoftë në rrugë apo prapa ekranit të kompjuterit,” tha Sileris në një deklaratë. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts