Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

Airbus lëshon Maveric-un të ri: e ardhmja e fluturimit komercial

Airbus ka prezantuar modelin Maveric, për të cilin beson se do të jetë e ardhmja e projektimit të avionëve të pasagjerëve.

Modeli Maveric u zbulua në Panairin e Aviacionit në Singapor.

Modeli, i cili është në fazat fillestare të zhvillimit, pasqyron se si do të dukej dizajni i një krahu të madh, një koncept i përdorur kryesisht në avionët ushtarakë.

Airbus e nisi projektin në 2017-ën dhe filloi testimin në një model të vogël më 2019-ën të kontrolluar nga distanca.

Edhe pse duket sikur është nga një film fantastiko-shkencor, aeroplanët me dizajn si ai i Maveric mund të bëhen realitet.

Meqenëse avioni do të jetë shumë më i gjerë, brendësia e do të organizohet ndryshe pasi do të ketë më shumë hapësirë.

“Në fillim, shumë e hodhën poshtë projektin Maveric dhe e quajtën atë thjesht një hobi, ose, me fjalë të tjera, një projekt nga i cili Airbus nuk do të mësonte shumë,” thotë Adrien Berard, udhëheqësi i projektit.

“Pra, na është dashur t’u provojmë atyre se ishin gabim, duke treguar që ne mund të siguronim një bazë të fortë për konfigurimin e ardhshëm të aeroplanit”, shtoi Berard. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com