Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“ABRAHAMIKJA”/ Emiratet dhe Bahreini, paqe me Izraelin nën hyqmin “Trump”

Zyrtarët nga Bahreini, Emiratet e Bashkuara Arabe, Izraeli dhe Shtetet e Bashkuara nënshkruan Një dokument përpara Shtëpisë së Bardhë në Uashington mbi normalizimin e marrëdhënieve midis shteteve të Gjirit dhe Izraelit.

Nënshkruesit janë kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu, presidenti amerikan Donald Trump dhe ministrat e jashtëm të Bahreinit dhe Emirateve, Abdullatif Al Zayani dhe Abdullah bin Zayed Al Nahyan.

Me këtë lëvizje, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini sot u bënë vendet më të fundit në botën arabe që vendosën nënshkruan marrëveshje për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin. Para tyre, Egjipti e bëri atë vetëm në 1979 dhe Jordania në 1994.

Përveç marrëveshjeve individuale bilaterale midis Izraelit, Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit, të tre vendet nënshkruan gjithashtu një dokument trepalësh.

Dokumentet quhen “Marrëveshjet e Abrahamit” dhe u nënshkruan nga Trump si dëshmitar.

Paqerbërës para zgjedhjeve amerikane

Trump, i cili shpreson që këto marrëveshje historike do të çojnë në një rend të ri të fuqisë në Lindjen e Mesme dhe të forcojnë imazhin e tij si paqebërës përpara zgjedhjeve presidenciale të SHBA, deklaroi “lindjen e një Lindjeje të re të Mesme” në ceremoninë e nënshkrimit.

“Ne jemi këtu sot për të ndryshuar drejtimin e historisë. Pas dekadash ndarjesh dhe konfliktesh, ne po shënojmë agimin e një Lindjeje të Mesme të re,” tha ai, duke njoftuar se më shumë shtete do të vijnë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Bahreinit kur bëhet fjalë për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin.

Marrëveshja, një tradhti e vështirë për palestinezët

Marrëveshjet nuk kanë të bëjnë me konfliktin prej dekadash izraelito-palestinez.

Palestinezët kritikojnë marrëveshjet si një tradhti serioze nga shtetet arabe që minon më tej përpjekjet e tyre për të arritur vetëvendosjen.

Udhëheqja palestineze dëshiron një shtet të pavarur të bazuar në kufij që nga para luftës së vitit 1967 kur Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor dhe Rripin e Gazës dhe aneksoi Jeruzalemin Lindor.

Shtetet arabe kanë kërkuar prej kohësh për tërheqjen e Izraelit nga vendi i okupuar ilegalisht dhe për një zgjidhje të drejtë të problemit të refugjatëve palestinezë me një marrëveshje që do të çonte në krijimin e një shteti të qëndrueshëm, të pavarur palestinez. Nga ana tjetër, Izraeli do të merrte normalizimin e marrëdhënieve me ato vende.

Zyrtarët nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini tani kanë thyer konsensusin e shteteve Arabe që kishin për çështjen palestineze. /tesheshi.com/

 

auto pjese dak

Related posts