Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

A e dini se kush posedonte automjete perëndimore në ish-Bashkimin Sovjetik?

Automjetet e prodhimit vendas mbizotëruan rrugët e Bashkimit Sovjetik. Shumica ishin Lada, Moskvich dhe Volga. Por kjo nuk do të thotë se nuk ka pasur automjete nga bota perëndimore. Portali AutoRepublik sjell historinë se kush kishte privilegjin të drejtonte makina të tilla.

Aty thuhet se automjetet perëndimore në bllokun lindor adhuroheshin posaçërisht nga policët. Ato u përdorën për shkak të forcës së tyre, e cila ishte veçanërisht e nevojshme gjatë ndjekjes.

Makina e parë e përdorur për qëllime policore ishte BMW 340. Kjo ndodhi në fund të viteve 1940. Në fakt, është një BMW e prodhuar në një fabrikë në Gjermaninë Lindore. Ajo u riemërua EMW.

Ford Galaxie ishte makina e parë plotësisht e huaj e drejtuar nga policia sovjetike në vitet 1960. Ishte e destinuar dhe për tregun amerikan. Sovjetikët e përdorën atë për të transportuar pajisjet e policisë.

E pas disa vitesh, Bashkimi Sovjetik nisi të pajiste policinë me një Mercedes W108 dhe më pas me BMW.

Në vitet 1980, sovjetikët u mburrën se kishin një nga automjetet më të shpejta të policisë – të famshmin Porsche 911. Më vonë, Nissan, Opel, Audi, Renault, Volvo dhe Ford kishin gjithashtu flotën e tyre, sipas portalit AutoRepublic. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com