Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

“97”-ta amerikane: Barack Obama krah protestave, parathotë rrëzimin e Trump

Ish-presidenti amerikan Barack Obama të mërkurën falënderoi personalisht protestuesit për reagimin e tyre pas vdekjes së George Floyd, dhe u bëri thirrje të rinjve afrikano-amerikanë që “të kenë shpresë, edhe nëse janë të zemëruar”, sepse ai ndjen se ndryshimi po vjen.

Obama tha në një fjalim se ngjarje të rëndësishme në muajt e fundit, përfshirë protestat e vrasjes Floyd dhe pandeminë e vazhdueshme të koronavirusit, përfaqësojnë “lloje të ndryshimit epik që janë më të thella se gjithçka tjetër që kam parë në jetën time”.

Gjatë një fjalimi live në internet, Obama përshëndeti protestuesit dhe u bëri thirrje atyre të vazhdojnë. “Unë di mjaft histori për të thënë: kjo është diçka ndryshe,” tha Obama, duke iu referuar protestave të viteve 1960.

Vërejtjet e Obamës nuk janë të parat e tij për gjithë çpo ndodh së fundi në SHBA, por është hera e parë që ai si një ish-presidentit afrikano-amerikan, sipas raporteve të CNN, përbën një zë shtesë me ndikim që nxit demonstratat.

Por Obama gjithashtu u bëri thirrje protestuesve të dinë se të dilnin në rrugë nuk është e mjaftueshme dhe i nxiti ata të votojnë në nëntor.

“Vetëm në këtë mënyrë mund të vijë ndryshimi i vërtetë”theksoi ai.

Obama nuk e përmendi Trump, por mediat amerikane theksojnë se pikëpamjet e këtyre dy janë diametralisht të ndryshme, duke kujtuar se fokusi i Trump është të shtypë protestat, me mesazhe të “ligjit dhe rendit”.

“Për të gjithë ata që kritikojnë protestat, më lejoni t’i kujtoj se ky vend u themelua falë protestës. Ai u quajt Revolucioni Amerikan”, shtoi ai.

Ai u tha të rinjve, sidomos atyre që diskriminohen për shkak të “lëkurës me ngjyrë”, që të kenë fuqinë për të rregulluar gjërat. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com