Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

4 korriku, vdekja e Marie Curie nga rrezatimi

Më 4 korrik 1934, Marie Curie, një grua franko -polake e cila dy herë mori çmimin Nobel, vdiq nga rrezatimi.

Me burrin e saj Piero Curie, ajo nxori elemente të reja nga uraniumi i kuq – radiumi dhe poloniumi. Ajo është gruaja e parë që fiton titullin akademik të Akademisë së Mjekësisë në Paris dhe bëhet kreu i Departamentit të Fizikës në Sorbonne.

Ajo ishte themeluesja dhe drejtore e Institutit të Rrezatimit në Paris.

Marie Curie, fitoi dy Nobel-a: në vitin 1903 së bashku me Pierre ndau Çmimin në Fizikë, dhe në vitin 1911 ajo mori Çmimin Nobel në Kimi.

Pas vdekjes së Pierre në 1906, ai zbuloi radioaktivitetin e toriumit. /tesheshi.com/

 

 

auto pjese dak

Related posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com