Auto Dak
Auto Dak
Auto Dak

RAPORTIMI/ Vuçiç: Kështu u përballa në Bruksel me Albin Kurtin

Në një seancë të veçantë të Parlamentit serb të martën, Presidenti Aleksandar Vuçicc informoi qytetarët dhe deputetët rreth dialogut midis Kosovës dhe Serbisë, d.m.th negociatat e zhvilluara në Bruksel më 15 korrik.

Ai theksoi se përfaqësuesit e Kosovës këmbëngulnin se ata nuk ishin të interesuar për atë që autoritetet e mëparshme të Kosovës kishin nënshkruar, por vetëm për njohjen e Kosovës.

Ai raportoi se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e pyeti atë pesë herë javën e kaluar në Bruksel se kur Serbia do ta bënte atë dhe se përgjigjja e tij e vetme ishte: “Asnjëherë!”.

Siç tha ai, megjithëse u përpoq të theksojë në një mënyrë të denjë se ka tema të panumërta për dialog – energji, qarkullim të lirë të mallrave, njerëz, shërbime, të zhdukurit – e vetmja temë për delegacionin e Kosovës ishte “kur do ta njohim Kosovën “.

Problemi mund të mbetet për brezat e ardhshëm

“Dhe unë e dëgjova atë me kujdes, dhe pastaj e merrni me mend, sepse isha pa ndonjë reagim, Kurti përsëriti pesë herë, kur, kur, kur … Unë me qetësi iu përgjigja:” Asnjëherë!”, tha Vuçiç.

“Situata është shumë më e vështirë për të gjithë, nga ‘kur’ e tyre te ‘kurrë’ e mia.”

Ai gjithashtu u tha ligjvënësve se pozicioni i Serbisë është se dialogu është korniza e vetme e mundshme për zgjidhjen e ngërçit Kosovë-Serbi.

“Ne vazhdimisht u kemi thënë përfaqësuesve të Bashkimit Evropian se nuk jemi njësoj. Beogradi ka përmbushur pothuajse gjithçka nga marrëveshja themelore, mund të ketë edhe disa detaje, por ajo që është themelore, thelbi i 6 prej 15 pikave, shqiptarët nuk janë të gatshëm ta pranojnë dhe ata e thonë atë pa mëdyshje sot, megjithëse nuk e kanë bërë kurrë më parë”, tha Vuçiç.

Presidenti i Serbisë beson se një kompromis është zgjidhja e vetme e mundshme.

“Dhe nëse më pyetni se çfarë është një kompromis – nuk mund t’ju them se, por e di që të gjithë duhet të arrijmë një kompromis së bashku,” tha ai.

Ai theksoi se nëse ata nuk arrijnë një zgjidhje kompromisi, problemi i Kosovës do të mbetet për gjeneratat e ardhshme.

“Unë i rezistova presionit kur isha në Shtëpinë e Bardhë”

“Kur dëgjoj politikanë të thonë – ‘ne do t’u ofrojmë shqiptarëve një autonomi të gjerë’…Epo, asnjë shqiptar nuk do ta dëgjojë atë, mos gënjeni veten, sepse nuk ka asnjë shqiptar që dëshiron ta pranojë atë. Pastaj dëgjoj se si mund t’ua japim atyre … Ne jemi aq të vegjël sa të mund të përcaktojmë diçka për Francën, Gjermaninë dhe vendet e tjera, por ne jemi aq të mëdhenj sa të jemi në gjendje të mbrohemi nga poshtërimi“, theksoi Vuçiq.

Ai thotë se të mëdhenjtë nuk e kuptuan këtë, ashtu si autoritetet e Kosovës dhe Kurti, të cilët i thanë atij në Bruksel dhjetë herë se Presidenti i SHBA Joe Biden kishte thënë që duhej të kishte njohje reciproke.

Ai theksoi se “i rezistova presionit kur isha në Shtëpinë e Bardhë” në Uashington dhe se kishte guximin të refuzonte kur u pyet për të. /tesheshi.com/

auto pjese dak

Related posts